Снимка: Ройтерс Архив |
Dow Jones Industrial Average записа най-голямата си загуба от 2020 г., след като още един голям търговец на дребно предупреди за нарастващ натиск върху разходите, потвърждавайки най-лошите страхове на инвеститорите от ускоряващата се инфлация и възобновяването на бруталната разпродажба през 2022 г., съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове на Нюйоркската фондова борса изтри 1161.03 пункта, или 3,56%, понижавайки се до ниво от 31 493,56 пункта.
Широкият измерител S&P 500 се понижи в същото време с 4,03% до 3924,18 пункта. Акциите на едва 13 компании от индекса приключиха сесията с ценови ръстове.
Технологичният показател Nasdaq Composite записа спад от 4,73% до 11 418,15 пункта, като това е най-големият му дневен спад от 5 май насам.
Пазарите се върнаха към тежки разпродажби, след като два последователни тримесечни доклада на Target и Walmart разпалиха страховете на инвеститорите от нарастващите инфлационни нива. Това е петият спад на Dow с повече от 800 пункта за тази година.
„Ясно е, че транспортните разходи имат значение и влияят на [някои от] най-големите компании“, коментира Ким Форест, основател на Bokeh Capital. „Така че мисля, че инвеститорите се чешат по главите, питайки се „сега кой е следващият?“ И отразяват това, което се случва с потребителя“, добавя той.
Акциите на Target поевтиняха с над 27%, след като търговецът на дребно отчете печалба за първото тримесечие, която остана много под пазарните прогнози поради по-високите разходи за горива и компенсации. Компанията също отбеляза по-ниски от очакваните продажби на стоки от категорията на дълготрайните продукти, облекло от висок клас и др.
Този отчет беше предшестван от данните на Walmart, които също не отговориха на очакванията на анализаторите. Търговецът също се позова на по-високите разходи за горива и труд. Акциите на Walmart поевтиняха със 7%.
„Потребителят е изправен пред предизвикателство“, изтъква Меган Хорнман, главен инвестиционен директор във Verdence Capital Advisors. „Започнахме да виждаме в края на годината, че потребителите се обръщат към кредитните карти, за да плащат за покачването на цените на храните, повишаването на цените на енергията и това всъщност се влоши… Това ще навреди на онези водещи търговски обекти, сред които попада и Walmart“, изтъква Хорнман.
Мрачните отчети се отразиха и върху акциите на другите компании от сектора. Цената на книжата на Amazon падна с 6,6%, докато акциите на Best Buy поевтиняха с повече от 11%.
„Всяка компания, която разчита на домакинствата и дискреционните покупки, вероятно ще пострада през това тримесечие, защото много дискреционни приходи са били насочени към цените на храните и енергията“, коментира от своя страна Джак Аблин, основател на Cresset Capital.
Инвеститорите реагираха и на коментарите на управителя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл от вторник вечерта. Гуверньорът за пореден път затвърди позицията си за борба с инфлацията и посочи, че ще подкрепя лихвени повишения, докато цените не се върнат на нормални равнища.
„Ако това включва преминаването отвъд широкоприеманите като неутрални лихвени равнища (тоест такива, които нито стимулират икономическия растеж, нито го ограничават – б.а.), няма да се поколебаем да го направим“, заяви Пауъл по време на онлайн конференция на Wall Street Journal. „Ще продължим, докато не почувстваме, че сме в позиция, в която финансовите условия са подходящи, а инфлацията намалява“, заяви ръководителят на финансовата институция, като увери, че „няма колебания“, че ще се стигне до този момент.
На последното си заседание регулаторът одобри най-голямото лихвено повишение от 22 години насам в размер на 50 базисни пункта (б.п.) в опит да пребори рекордната инфлация, чието ускорение надмина прогнозите на икономистите през април.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 2,889% и 3,065 на сто.
Доларовият индекс записа ръст от 0,52% до 103,9 пункта.
На петролните пазари цената на Брент се понижи с 2,27 на сто до 109,4 долара за барел, докато тази на американския лек петрол WTI отчете спад от 2,69 на сто до 109,4 долара за барел.
Златото поскъпна с 0,3% до 1819,78 долара за тройунция.