Снимка: Bloomberg L.P. |
Основните щатски борсови индекси приключиха редовната търговия на червена територия, като бенчмаркът Dow отчете четвърти пореден ден на загуба, съобщава CNBC.
Инвеститорите гледат с тревога към разпространението на делта варианта на коронавируса, който принуждава редица правителства по света да върнат отново ограничителните мерки, което застрашава икономическото възстановяване.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 151,23 пункта, или 0,43%, от стойността си, понижавайки се до ниво от 34 879,84 пункта.
Широкият измерител S&P 500 записа спад от 0,46 на сто до 4493,31 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се понижи с 0,25% до 15 248,25 пункта.
Във фокуса на инвеститорите попаднаха последните данни за безработицата в САЩ. Подадените за първи път заявления по регулярни щатски програми са намалели до 310 хил. през седмицата до 4 септември, показват данни на американското министерство на труда. Средната прогноза на икономисти, участвали в допитване на Bloomberg, беше за леко понижение на новите заявления до 335 хил. Трайните заявления за щатски помощи са намалели до 2,78 млн. през седмицата до 28 август.
Няколко авиокомпании понижиха перспективите се заради новите огнища на коронавирус. United Airlines, American Airlines и Southwest Airlines изразиха опасения относно възстановяването на индустрията заради делта варианта. Въпреки това техните акции останаха на зелена територия.
Спадовете бяха водени от фармацевтичните компании. Акциите на Johnson and Johnson, Pfizer, Eli Lilly, Merck и Bristol-Myers поевтиняха съответно с 2%, 1%, 5,7 на сто, 2% и 1,98 на сто.
Понижения в стойността отбелязват и книжата на компаниите от сектора на недвижимите имоти. Акциите на American Tower и Crown Castle поевтиняха съответно с 2,1% и 1,9 на сто.
Цената на книжата на Ford се понижи с над 1,9 на сто.
Акциите на Moderna поскъпнаха с над 7%, след като компанията обяви, че е разработила единична доза от COVID ваксината, която комбинира бустери срещу коронавируса и грипа.
Инвеститорите вече обръщат поглед към предстоящото двудневно заседание на Федералния резерв на 21-22 септември, като растат опасенията, че централната банка ще забави месечните покупки на облигации на стойност 120 млрд. долара, което задържа лихвите ниски и стимулира икономическото възстановяване.
В своята последна Бежова книга Фед посочва, че ръстът на икономиката се забавя с умерен темп през юли и август. Регулаторът отбелязва, че опасенията, свързани с разпространението на делта варианта са довели до помрачаване на перспективите за заведенията и туризма, което натоварва по-широката икономика.
На облигационните пазари доходността по 10- и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 1,295% и 1,888 на сто.
Доларовият индекс отчете спад от 0,15% до 92,51 пункта.
На петролните пазари цената на сорт Брент се понижи с 1,75% до 71,33 долара за барел, докато тази на американския WTI отчете спад от 1,89 на сто до 67,99 долара за барел.
Златото поскъпна с 0,4% до 1799,50 долара за тройунция.
източник https://www.investor.bg/…………