Сериозни системни проблеми и съмнения за независимостта на съдебната власт. Това са основните заключения в поредния мониторингов доклад на Европейската комисия (ЕК), който беше представен в Брюксел.
Годишният доклад на Европейската комисия за България по Механизма за сътрудничество и проверка описва много от познатите проблеми в българското правосъдие през последните години, в това число и бавния напредък по делата за корупция по високите етажи на властта и делата за организираната престъпност. Опасения се изразяват във връзка с ефективността и качеството на съдебната система като цяло, съобщи БНР.
Скандалът „Яневагейт“ е един от акцентите в доклада, като Европейската комисия изразява разочарование от реакцията на Висшия съдебен съвет и призовава да се предприемат всички стъпки да се гарантира, че разследването се провежда по прозрачен и безпристрастен начин. В доклада се казва, че съдържанието на записите повдига въпрос за независимостта на съдебната система и Европейската комисия препоръчва независима проверка на прокуратурата.
По отношение на независимостта на съдебната власт, като позитивен факт се отчита, че българските съдии се изказват публично в подкрепа на реформата на съдебната система. Отчитат се и някои конкретни елементи на напредък в областта на управлението на съдебната власт.
Същевременно Брюксел изразява съжаление, че не беше реализирана реформата на съдебната система и не беше приет антикорупционен закон. През 2016 година Европейската комисия иска да види ясни стандарти за дисциплинарни наказания на магистрати и съдии. За девета поредна година от Брюксел напомнят, че няма дела за организирана престъпност и корупция на високо ниво, които да са завършили с присъди. Комисията препоръчва и промени в закона за конфискация на незаконно придобито имущество.
Докладът за Румъния, която също е обект на мониторинг, се определя като позитивен.