[ad id=“225664″]
Черепишкият манастир „Успение Богородично“ е разположен в Искърското дефиле в северните склонове на на Стара планина, на самия бряг на река Искър. Намира се в близост до гара Черепиш и на около 2 килилометра от село Лютиброд. Отстои на около на 25 километра южно от Враца и на около 310 северозападно от Стара Загора.
Пътят след Лютиброд е много живописен:
Стигайки обителта, човек затаява дъх пред величествените скали и красивите постройки:
Манастирът е основан по време на Втората българска държава.
[ad id=“263680″]
Някои смятат, че обителта е получила името си от белеещите се кости на загиналите войни, останали след битката на цар Иван Шишман с османските нашественици, състояла се в района. „Черепиш“, както е имаето на месността идвало от „череп виж“.
Други казват, че името произлизало от „царепис”, защото там бил лагерът на царските писари.
През 1396 манастирът е разрушен при битка.
В началото на XVII век е възстановен по инициатива на известния български художник Пимен Зографски. Тогава е издигната и сегашната църква. През Възраждането е създадено килийно училище и са писани и преписвани множество книги.
Постепенно Черепишкият манастир се разраства. През първата половина на XIX век към него са построени някои нови постройки.
[ad id=“236993″]
През 1798-1799 година в обителта намира убежище Софроний Врачански. Тук е основан и Лютибродския революционен комитет от игумена на манастира Епифаний. В периода 1872 – 1876 манастирът е посещаван от членове на Врачанския революционен комитет и представители на БЦРК.
През 1889 и 1907 година обитлта е посетена и от големият български писател Иван Вазов и край него се развиват събитията от известния му разказ „Една българка“. През 1897 в Черепишкия манастир се отбива и друг голям творец – Алеко Константинов. След посещението си там, той създава пътеписа „Българска Швейцария“. В него той пише:
„А хубав е наистина; Боже, колко е хубав този пусти Черепишки манастир! Извивките на шумящия Искър, притиснат от едната си страна със зелени и разцъфтели лесисти хълмове, препълнени със славеи; от другата страна притиснат от надвиснали разноцветни и разноформени гигантски скали, изпъстрени с пещери… „
[ad id=“236999″]
Обителта и красивата околност са вдъхновили и прочутия унгарски пътешественик Феликс Каниц. Той с право нарича тази магия „най-красивото място“.
Манастирската църква е създадена през XVII век и представлява еднокорабна, масивно засводена сграда с абсида.
Повечето постройки в светата обителса строени в първата половина на XIX век. През 1784 година йеромонах Епифаний построил двуетажна манастирска костница в скалите над манастирския двор. Тя съществува и до сега:
[ad id=“237001″]
Черепишкият манастир предлага настаняване и храна. В близост има и заведения за хранене.
В района има много забележителности, на които да отдадете нужното внимание – скалният феномен Ритлите, връх Околчица, къща-музей „Баба Илийца“…
Посетете Черепишкия манастир – ще ви омагьоса с неземната си красота!
[ad id=“238430″]