Фитнес уреди с лошо качество се предлагат в Интернет

Анонимни търговци продават фитнес уреди по Интернет с лошо качество и липсващи елементи .

Мнимите продавачи се възползват от модата в търсенето по време на изолацията, но след това остават неоткриваеми, това сигнализират зрители по NOVA.

На подобна оферта преди дни попада Десислава Еленкова. Тя не се колебае да поръча оборудване за тренировки в домашни условия. „С оглед ситуацията – аз не ходих на фитнес, а съм доста деен човек и реших, че този е точно уредът за мен. Беше на 39 лв. цена, много ниска. Два ластика само опъваш и това е”, разказва тя.

Офертата открива в социалните мрежи. Рекламата я води към сайт с форма за поръчки. Според описанието – уредът е подходящ за 44 вида упражнения и води до тонизиране на мускулите и атлетично тяло. Цената, според обявата, е намалена – от 79 на 39 лева. Ден след поръчката – покупката пристига по куриер.

„Вечерта отварям вкъщи и какво да видя – кутията е разкъсана, самите части вътре са покрити със сажди. Вътре нямаше бележка коя е фирмата-изпращач, само пише „онлайн поръчка” и цена и установих, когато реших да го сглобявам, че липсват части, което го прави неизползваем”, разказва Десислава.

Тя прави опит да върне стоката. Но удря на камък, тъй като в сайта, от който поръчала, няма никакви данни за търговеца. Показваме офертата и на експертите. „Повечето такива оферти идват не през официални сайтове, а през социални мрежи или платформи за споделено пазаруване – чрез които после, ако възникне проблем, не можем да си търсим правата – тъй като ние нямаме търговец, към който да се обърнем”, обясни Пейо Майорски – Асоциация за защита на потребителите.