Откриха фотоизложба „Царският некропол на тракийския град Севтополис“ в София

При голям интерес и високопоставена публика от София и Казанлък в столичната галерия „Средец” на Министерството на културата тази вечер бе открита фотоизложбата „Царският некропол на тракийския град Севтополис”.

Арх. Уляна Малеева – директор на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в МК разказа предисторията на празничното събитие и дългия извървян път по оформянето на документацията за вписване в Индикативната листа на ЮНЕСКО, което официално се очаква да бъде обявено през месец октомври.

Изложбата е посветена на 60-годишнината от членството на България в ЮНЕСКО и на предложеното актуализиране на Индикативната листа с включване на осем тракийски гробници от некропола на столицата на одриския владетел Севт ІІІ – Севтополис, като сериен обект – разширение на вписаната в Списъка на световното наследство „Казанлъшка тракийска гробница“. Експозицията се реализира от Министерство на културата и община Казанлък, със съдействието на Националната комисия за ЮНЕСКО.

Тракийските гробници, представени в изложбата, са: Казанлъшка тракийска гробница; Култово-погребален комплекс в надгробна могила „Оструша”; Гробница в надгробна могила „Голяма Косматка”; Гробница в надгробна могила „Шушманец”; Гробница в надгробна могила „Голяма гола могила”, т. нар. „Грифоните”; Гробница в „Малка гола могила”, т. нар. „Хелвеция”; Гробница в надгробна могила т. нар. „Голяма Арсеналка”; Гробница в надгробна могила, т. нар. „Сарафова могила” („Крън 2”);  Зидан гроб в надгробна могила, т. нар. „Светицата”.

Представените в изложбата девет гробници от Казанлъшката котловина са сред най-добре съхранените и представителни образци на тракийската гробнична архитектура, впечатляващи съоръжения, съчетали в себе си както натрупани от векове строителни умения, така и модерни за времето си елементи и техники. Повечето от гробниците имат художествено изработени двукрили каменни врати и гробно ложе в погребалната камера. Двете камери в гробниците в могилите „Оструша” и „Голяма Косматка” са оформени изцяло в монолитни гранитни блокове, което ги прави уникални и безспорно най-впечатляващи по своята изработка, блестяща илюстрация на естетиката на ранния елинизъм в Тракия.

Казанлъшката гробница е открита случайно през 1944 г., а Севтополис е разкрит при строежа на язовир „Копринка” през 1948 – 1954 г.

При мащабните разкопки на надгробни могили в Казанлъшката котловина, проведени от екипа на доц. д-р Георги Китов в периода 1992-2005 г., са проучени над 300 могили, сред които се открояват 15 гробници. Голямата част първоначално представлявали тракийски храмове, превърнати в гробнични съоръжения след осъществяване в тях на погребения на знатни тракийци. Тракийските гробници край Казанлък са своеобразен ансамбъл, чиито елементи са функционално, смислово и пространствено свързани.

Изложбата ще може да бъде разгледана в галерия „Средец” на Министерството на културата в столицата, на бул. „Ал. Стамболийски” 17 до 12 август 2016 година