Паника сред шофьорите предизвикаха масовите проверки на газовите уредби на автомобилите от „Пътна полиция“.
Законът изисква автомобилите на повече от един вид гориво да бъдат с нови талони. Много малко от шофьорите са ги сменили.
Пред гишетата на КАТ за пререгистрация се извиват опашки в цялата страна. Опашки има и в София.
Пламен Димитров разбира, че трябва да регистрира газовата си бутилка случайно. „Минимум три часа отнема вписването на газовата бутилка в талона“, споделя той пред БТВ.
Георги Козлев идва за втори път. Масово шофьори, притеснени от глоби, търсят помощ и по сервизите.
От Асоциацията на автогаз сервизите разясняват, че бутилки, монтирани преди 2014 г., по закон само се регистрират. „Преди 2014 г. в нито един нормативен документ не е отразено, че талонът трябва да бъде сменен. Единственото условие е било, което все още остава, при ГДП системата да е вписана в талона за ГДП, където е споменат номерът на бутилката. И нищо повече не се прави“, обясни Георги Илиев, зам.-председател на Асоциация на българските автогаз сервизи.
Ако монтажът на бутилката е след това, имате срок от три години да смените талона си. Ако не го направите, ви грози глоба.
„След като ви е монтирана газовата уредба, до следващия годишен технически преглед трябва да се направи т.н. първоначална проверка на газовата уредба. Така нареченият „розов лист“ – това търсят всички. След издаване на този розов лист срокът за вписване в талона на автомобила в КАТ е три години“, поясни още Илиев.
На глоба подлежат и газови бутилки с изтекъл експлоатационен срок, който обикновено е 10 години. Акцията на „Пътна полиция“ е до 28 февруари, но проверките ще продължат и след това.