Глоби в размер между 300 и 1000 лева за хората, които взимат от съдържанието на кофите за отпадъци, както и за всеки, който ги обръща или пали. Това е една от промените, предлагани от експертите на Министерство на околната среда и водите, разписани от тях в Закона за управление на отпадъци.
Законопроектът им вече е публикуван за обществено обсъждане, информират от ведомството пет дни преди крайния срок за становища по текстовете (11 януари). Ограничаване на сивия сектор в търговията с вторични суровини е сред целите на подготвените промени, изтъкват от ведомството.
„Целта е да се спре изсипването и кражбите на отпадъци от кофите. В последно време стана практика и контейнерите тип „иглу“ да се унищожават, като се изпразват от долната страна. Досега същият размер глоби се налагаха само за изхвърляне на отпадъци на места, на които това не е разрешено“, мотивират новите глоби от МОСВ.
В текста не се прави разграничение и в какви точно кофи се рови – дали цветните контейнери за разделно събиране или сивите кофи за смесен боклук.
Остава въпросът за ефективността на мярката и дали хората, които се изхранват от събиране, разделяне и връщане на отпадъци, ще могат реално да си плащат глобите. Скептични са и експерти от неправителствения сектор, които считат, че мерките няма да подобрят разделното събиране, защото не атакуват корените на проблема.