Хапвайте и пийвайте по празниците с мярка

– Д-р Киров, предстои Великден с много ядене и пиене, какъвто е обичаят ни. Какво трябва да прави човек, за да не се превърне от празнуващ в пациент?

– Мярката е най-важна за добрите празници. Въпреки че за всеки дозата е различна, в медицинската литература се споменават количества, които със сигурност не вредят нито на здравето, нито на компанията. За жените това е едно питие дневно (20-25 мл), а за мъжете – две, т.е. 50 мл твърд алкохол. Според наскоро публикувани данни редовната употреба на червено или бяло вино с вечерята (по 150 мл) има положителен ефект, като намалява сърдечносъдовия риск, подобрявайки мастния профил, а също и стойностите на кръвната захар при хора с диабет тип 2.

– Какво да направят тези, които са постили преди празника, за да не попаднат в гастроентеорологията например?

– Да не сядат на Великденската трапеза с амбицията, че трябва да наваксат всичко, пропуснато в храненето по време на 40-дневния пост. Отговяването, както го нарича народът, става с малко козунак, с едно варено яйце. Постепенно в менюто се включва млякото, сиренето, месото. Всичко това да става постепенно с разлика от няколко часа и на малки порции. Има няколко основни правила, които следва да спазват не само болните, но и здравите, когато тръгват на път по празници.

– Какви са тези правила?

– Хората с хронични заболявания, които налагат редовно приемане на медикаменти, не трябва да забравят да си вземат лекарствата, преди да тръгнат на път. Не забравяйте, че всичко, което е прекалено, може да навреди. По време на повече празнични дни съвсем човешко е всеки един от нас да се отдаде на удоволствия според вкуса си, та дори да си наруши предписаната от доктора диета. Важното е да не се прекалява нито с алкохола, нито с храната. Природата така е подредила нещата, че ако се злоупотреби на единия ден, на другия ни налага разтоварващ режим по принуда. Лошото е, че така на човек му се проваля следващият почивен ден. Ако имате някакви проблеми със стомаха – гастрит или гастроезофагеална рефлуксна болест, свързани с киселини и парене, особено след употребата на по-пикантни храни, преди да се отдадете на кулинарен разгул, вземете си превантивно от хапчетата, предписани от вашия лекар.

– Има ли някакви по-специални правила, които трябва да спазват хората с висок холестерол?

– Хората с висок холестерол трябва да знаят, че в повечето случаи той е обусловен генетично и храненето, особено когато е добре балансирано, не е причината, нито пък най-ефективният начин за повлияване. Затова не е фатално, ако на празник си хапнат нещо по-мазно. Мярката за нормално и прекалено за всеки е различна. Затова всеки един от нас трябва да си я определи сам, тъй като ние не сме еднакви. Не се лишавайте от нищо, когато имате няколко почивни дни в повече, освен ако желанията ви не са в пряк разрив със здравословното ви състояние. Но и не прекалявайте.

Прекаленото организиране превръща празника в делник. Все едно сме на работа. Така се лишаваме от отмората, от покоя, от изненадата. Преследването на графика ни вкарва в работен режим по време на отдих и ни стресира. Резултатът – сами се лишаваме от почивката.

– След почивката неизбежно идва и стресът от първия работен ден. Как можем да го преодолеем най-безболезнено?

– Дали човек си е починал добре или не, след празника е важно да бъде ползотворен и на работа. Според някои проучвания трябва да минат поне четири-пет дни, след като си излязъл в отпуска, за да започнеш да й се наслаждаваш. По-кратка почивка не би могла да се отрази на човек като същинска отпуска. Но и това не е еднозначно. Ако имаш нагласата и умението да се изключиш и ако успееш да избягаш от самия себе си като ежедневен, работен човек, т.е. да оставиш настрани всекидневните проблеми, почивката ще ти се получи. Иначе казано, ако изпитаме съжаление, че ваканционните дни, колкото и малко да са били те, са свършили, значи сме ги прекарали пълноценно.

Източник: Монитор