Британски учени са установили, че хората над 60 години се справят по-добре със забраната за излизане, а от 30 до 59-годишни се притесняват най-много да не се заразят, съобщи в. „Дейли мейл“.
Направено е изследване от учените на Лондонския университетски колеж за физическо състояние и психично здраве на хората по време на изолацията. То е започнало преди три седмици и е обхванало 60 000 души.
Откакто е бил въведен режимът за социална изолация преди две седмици, се наблюдава промяна в тревогите на хората, споделя ръководителят на изследването епидемиолог Дейзи Фанкорт.
Притесненията за финансите и храната са намалели. Сега безпокойството е да не се заразят с новия коронавирус или да не се разболеят сериозно от него.
Увеличили са се депресиите, както и тревожността.
Откакто е въведена забраната за излизане притесненията от зараза са намалели. Това показва, че изолацията помага на хората да се чувстват в безопасност.
Хората над 60 години са най-доволни от живота си през последните три седмици. Те дават оценки между 6 и 6,5 в сравнение с 4 – 4,5 за възрастовата група от 16 до 24 години.
„Хипотезата ми е, че пенсионерите изпитват по-малко стрес от тази ситуация“ – каза д-р Фанкорт. Тя обясни, че по-възрастните може по-малко да се притесняват за доходи, ако имат пенсия Те не трябва да обучават деца у дома или да работят с деца наоколо. Може също да са свикнали повече да си стоят у дома, да имат хобита, с които да запълват времето.
Самотата е най-голяма сред младите, сред живеещите самостоятелно, сред тези с ниски доходи или с психични заболявания, допълва БТА.