|
Когато в края на юли миналата година глобалният производител Huawei представи официално новия Huawei P50 Pro, той бе пуснат на китайския пазар, а появата му в Европа и България далеч не беше сигурна – на фона на затрудненията на пазара на чиповете и допълнителните проблеми за концерна, породени от американските санкции. Е, половин година по-късно телефонът вече е в България и се оказва, че Huawei P50 Pro всъщност има какво да предложи по отношение както на хардуера, така и на софтуера.
Преди всичко новата четворна камера на гърба, която отново е разработена в сътрудничество с германския производител на камери Leica, е един от акцентите на новия флагман. Според DXO Mark, която тества смартфони, обективи и пълноценни фотоапарати на „професионална“ основа, камерите на P50 Pro са лидерите на пазара за смартфони.
Но не само камерите, а и 6,6-инчовият OLED дисплей с честота на опресняване 120 Hz, батерията с капацитет 4360 mAh, бързото зареждане с мощност 66 W и мощният процесор под капака правят Huawei P50 Pro много убедителен избор. Дали това е така и при ежедневна употреба, дали новата четворна камера Leica е наистина толкова добра и превъзхожда всички останали конкуренти, ще разберете подробно в следващите редове.
Дизайн
В кутията, за щастие, все още имаме пълно зарядно, за разлика от тренда при други производители. Иначе телефонът е с височина от 158,8 мм и ширина от 72,8 мм – доста голям, но може да се държи сравнително добре с една ръка, за което спомага и сравнително ниското тегло от 195 грама. Корпусът е изработен от алуминий с гланцово покритие и затова се усеща изключително качествено и приятно.
В цвета, който тествах, Cocoa Gold, рамката е доста светла, което изглежда изключително красиво и елегантно в комбинация с изцяло черната предна част. Недостатъкът обаче е, че корпусът е много податлив на пръстови отпечатъци. Но това няма голямо значение, защото почти всеки ползва телефона си с калъфче.
Ексклузивен дизайн на камерата
Вниманието ни веднага привлича новият дизайн на камерата. Производителят предлага нови дизайни всяка година, а в случая с новия P50 Pro Huawei се ползва т.нар. Dual-Matrix Camera Design – абсолютно уникален за света на смартфоните.
Имаме общо четири сензора, които са разположени в два огромни черни кръга, което според мен изглежда наистина добре и се радвам, че производителят се е осмелил да направи нещо ново. Това прави разпознаваемостта изключително висока и всеки, който знае поне малко за смартфоните, ще разпознае, че това е Huawei P50 Pro дори от разстояние. Изпъкналата част на камерата стърчи малко от корпуса, което кара смартфона леко да се клати, когато е положен в легнало положение на масата.
И предната страна
През миналата година Huawei представи със серията P40 Pro, при който стъклото на предната част е леко заоблено от четирите страни. От една страна, това изглежда изключително впечатляващо, но от друга, усещането е изключително качествено и приятно, особено когато е активиран контролът с жестове и затваряте приложение, като плъзнете пръст от долния край на екрана.
При P50 Pro, за разлика от предния P40 Pro с така наречения Quad Edge Design с производителят се връща към нормалния Edge Design – така само лявата и дясната страна на стъклото са заоблени към рамката, но далеч не толкова, колкото при Mate 40 Pro. Усещането си остава премиум, малко по-плавно, когато плъзгате от левия или десния край. Като цяло изработката е перфектна – става дума за добре изработен, стабилен продукт, а бутоните имат безупречна точка на натиск.
Дисплей – един от най-добрите OLED панели
С диагонал от 6,6 инча OLED панелът има издължено съотношение на страните 19,8:9 с 2700 x 1228 пиксела, което прави 450 пиксела на инч. Една от най-големите критики към миналогодишния предшественик беше честотата на опресняване от 90 херца, която показваше съдържанието значително по-плавно от смартфоните със само 60 херца, но за флагман през 2020 г. мнозина очакваха повече. Е, вече ги имаме със сегашната честота на опресняване от 120 херца, което означава, че панелът може да възпроизвежда 120 кадъра в секунда.
Дисплеят е убедителен и в други аспекти, като яркост и възпроизвеждане на цветовете. Благодарение на OLED технологията си имаме работа с перфектни стойности на черното и контраста. А така нареченото PWM управление за затъмняване с висока честота на кадрите от 1.440 Hz10 намалява напрежението в очите. Дори при слаба яркост имаме удобно и висококачествено изживяване при гледане.
Производителност – бърз като стрела, плавен и постоянен
Huawei P50 Pro се предлага в две версии, всяка от които с различен процесор. Под капака на моето тестово устройство се намира Snapdragon™ 888 4G – осемядрен, без съмнение е един от най-мощните процесори в смартфон.
Джаджата се предлага с избор между 8 GB RAM и 256 GB вътрешна памет, която може да бъде разширена с помощта на NM карта.
Една от най-големите силни страни на последните смартфони от висок клас на Huawei е изключително добрата производителност. Е, концернът не ни разочарова в това отношение – например при анимациите за управление с жестове. Приложенията се стартират изключително бързо и на практика няма никакви забавяния. Дори сложните игри не създават проблеми на смартфона; тук впечатление прави и доброто охлаждане, което гарантира, че температурата на P50 Pro си остава нормална.
Софтуер – все още EMUI
Голяма разлика в софтуера няма, защото това, което получаваме в Европа, отново е EMUI, версия 12.0.1. Софтуерът е добре подреден. Изчистеният дизайн акцентира върху три цветови теми: бяло, черно и синьо, което допринася за минималистичната визия. Може да променяте размера на шрифта с нов слайдер, но също и по-лесно да стартирате Control Panel, независимо от кой екран на операционната система навигирате – това може да стане само с едно кликване. А от друга страна Control Panel осигурява възможности за управление на музикалния плейър, достъп до Bluetooth, WI-Fi настройки и др. Да не забравяме и Device+ – любопитна нова функционалност, която улеснява работата с няколко различни устройства на Huawei.
За западните потребители, разбира се, има известно неудобство – устройствата на Huawei след Mate 30 Pro идват без предварително инсталирани услуги на Google, независимо че платформата на серията P50 в Европа е с Android. Подобен бе подходът и с модела от среден клас Nova 9, който в Китай дебютира с HarmonyOS, а в Европа се появи с Android/EMUI 12.
Повечето приложения, с изключение на тези от Google, могат да бъдат изтеглени от собствения магазин за приложения на Huawei – AppGallery. Да не забравяме още нещо – тя разполага със собствена търсачка – Petal Search, която търси за апликации и в други проверени източници. А и самият производител непрекъснато усъвършенства своите собствени предложения. На мен например изключително много ми хареса алтернативата на Google Maps – Petal Карти.
Камера – много по-добра от очакваното
Серията P на Huawei винаги е била сред отличниците във фотографията, въвеждайки последователно тройна камера, стократно хибридно увеличение, камера с висока резолюция и огромен размер на сензорите. Иначе казано Huawei превърна фотоспособностите си в свой лайтмотив и сегашният модел не разочарова. С разделителна способност от 50 мегапиксела, леко отслабена спрямо хардуер ултраширокоъгълна камера, с 13-мегапикселова камера, която е с размер само 1/3 инча и зум с 3,5 пъти, монохромна камера и сензор с размер 1/1,74 инча. А за селфитата отговаря 13-мегапикселовата предна камера. И затова не е случайно, че телефонът оглави класацията на DXO Mark за най-добра камера в смартфон.
В моите тестове основната камера успява да генерира изключително детайлни снимки. Точно затова този апарат ми харесва най-много сред настоящите флагмани. Цветовете са предадени по-естествено, отколкото в предшественика. А P50 Pro е цар по отношение на представянето в условия на слаба осветеност. Смартфоните на Huawei са водещи в тази област от години и сега няма никакви отстъпления. А това, което ме радва най-много, е фактът, че няма нужда от сериозни настройки – дори при слаба светлина P50 Pro осигурява доста приемливи снимки.
Селфитата са с голяма рязкост, добро възпроизвеждане на цветовете и отличен динамичен диапазон. А заради широкото зрително поле груповите селфита не са никакъв проблем.
А видеоклиповете могат да се записват в 4K.
Батерията – повече от задоволителна
Huawei бе един от концерните, който винаги вграждаше големи батерии и гарантираше дълга продължителност на работа с едно зареждане. Очевидно обаче разширилият се в целия бранш тренд за все по-тънки и леки джаджи кара компанията да вкарва по-малки батерии. P50 Pro идва с батерия от 4360 mAh, но и тя осигурява прилично време за работа, макар че с активирани 120 херца изкарвах деня без зареждане, но на косъм.
P50 Pro в никакъв случай не е сред отличниците по издръжливост, но за повечето хора батерията ще е е напълно достатъчна, за да изкарат един ден без зареждане. Хубавото е, че ако P50 Pro се изтощи, може да бъде презареден много бързо – има възможност за безжично зареждане с мощност до 50 W и кабелно зареждане с мощност до 66 W. За пълното зареждане на смартфона са необходими малко под 50 минути.
Още какво
Huawei инсталира сензор за пръстови отпечатъци в дисплея, който по отношение на надеждността и скоростта е на високо ниво. Huawei P50 Pro идва със защита IP68 срещу проникване на вода и прах, USB-C 3.1 порт за бърз трансфер и WiFi 6+. И с адаптор в кутията – за разлика от други производители.
Заключение
Huawei P50 Pro е просто отличен избор. Липсата на някои софтуерни програми може да се компенсира напълно. А напомпаният хардуер ще ви накара да преглътнете дребните неудобства. Ако за вас най-важни са добрите снимки, то този телефон е за вас.
Новите флагмани от култовата серия P – Huawei P50 Pro и Huawei P50 Pocket, са достъпни за българските потребители от 25 януари, когато за най-големите фенове започна кампания за предварителни поръчки в комплект с open-fit слушалките с активно шумопотискане и звук с висока резолюция – HUAWEI FreeBuds 4.