„От понеделник ще започна нов живот, ще ходя на фитнес, ще правя йога, ще правя самомасаж, ще тренирам корема … ”– всеки от нас периодично си поставя някакви цели и не ги постига, отлага ги до следващия месец, за няколко месеца, за една година.
Понякога ревностно започваме да изпълняваме плановете си, но след като сме тренирали, например, 3 пъти седмично във фитнеса по няколко часа, го напускаме за дълго време. Защо се случва това? Тъй като натоварването е голямо, започва да става скучно, а навикът все още не е развит.
Техника на Кайдзен, или Принцип от 1 минута
Съществува японска техника на Кайдзен, която се основава на така наречения принцип на 1 минута. Същността на тази техника е, че човек се занимава с определена работа точно 1 минута, но всеки ден по едно и също време. 1 минута време е много малко, което означава, че е лесно изпълнимо за всеки човек. Мързелът няма да ви попречи. Същите действия, които не сте искали да правите за половин час, измисляйки извинения или оправдания, можете лесно да завършите за минута.
Скачане на въже, правене на гимнастика за очите, йога, четене на книга на чужд език – когато времето е ограничено до 1 минута, заниманията не ви се струват трудни, а напротив, носят радост и удовлетворение . И като правите малки стъпки, вие се подобрявате и постигате страхотни резултати.
Също така е важно да преодолеете липсата на увереност във вашите способности, да се освободите от чувство за вина и безпомощност, да почувствате успех и победа. Вдъхновени от усещането за успех, постепенно увеличавате едноминутните сесии с пет минути и т.н. Тогава неусетно ще се приближите до половинчасовите класове. Напредъкът е очевиден!
Кайдзен произхожда от Япония. Самата дума е сложна и включва две други – „кай“ („промяна“) и „дзен“ („мъдрост“). Автор на тази концепция за управление е Масааки Имаи. Той вярва, че кайдзенът е истинска философия, която може да се прилага еднакво добре в бизнеса и в личния живот.
За хората от западната култура японският метод може да изглежда неефективен, тъй като на Запад има установено мнение, че добрите резултати не могат да бъдат постигнати без големи усилия. Но мащабните програми, които отнемат много енергия, могат да разбият човек и да останат неефективни. А принципът на кайдзен е подходящ за всеки и може да се приложи в много области на живота. Японците например използват стратегия за постепенно и непрекъснато подобряване на управлението.
Остава само да определите вашите нужди и да започнете да прилагате техниката на кайдзен на практика.
Превод от руски: Зарата