Инвестицията в овощни и лозови насаждения става все по-желана и ефективна – с висока доходност и печалба

Бурното развитие на икономиката в последните няколко десетилетия на 20 век и все по-широкото навлизане на информационните технологии и поток в домовете на хората доведоха до съществени изменения в начина им на живот. Едно от тези изменения е промяна в стереотипа на хранене. Днес вече много хора обръщат все по-голямо внимание на здравословния начин на хранене и затова включват в семейните менюта много плодове и зеленчуци. Увеличеното им потребление доведе до неколкократно (в някои страни като Китай, Мексико и Египет повече от 5 пъти) увеличение на засетите площи с овощни и лозови насаждения. Това се оказа и все повече ще става ефективна и рентабилна инвестиция. При добре направени предварителни разчети и проучвания, създаването на овощни и лозови градини в дългосрочен план, е бизнес с висок процент на печалба и макар че първоначалните инвестиции са значителни, ниските разходи по поддръжката след първите няколко години и разширяващия се пазар, карат все повече хора и в България да инвестират в тази насока.

[ad id=“105171″]

Разбира се, за да не излязат криви сметките, преди стартирането трябва да се вземат пред вид две основни и най-важни предпоставки: наличие на добри почви (с достатъчен хумусен слой и с добър не прекалено висок дренаж) и наличие на вода и инсталации за поливане на растенията. Докато почвата може да се изследва и да се прецени дали е подходяща или не, то прекалено големите периоди на засушаване през летните, а в последните години и в пролетните месеци, допринасят до съществено намаляване на нужната вода за подхранване на растенията. Резултатът от това може да е не само намалени добиви през съответния сезон, но и застой в растежа на растенията и много често и да доведе до загиване на целите растения, особено ако говорим за новосъздадени масиви. Наличието на вода и на инсталации за поливане на градините и лозовите масиви е втората най-важна предпоставка за ефективността на бизнеса и на висока рентабилност на инвестицията. Световните тенденции в тази насока сочат, че най-добри резултати се постигат с изграждане на системи за капково напояване, поради следните причини :

  • икономия на вода (20-60% в зависимост от вида на културите, климатичните условия, начина на напояване и т.н.);
  • по-малки разходи на труд (40-80% в сравнение с гравитачното и полустационарното дъждуване);
  • повишаване на количеството и подобряване на качеството на добивите (20-60% в зависимост от вида на културите, климатичните условия, прилаганата агротехника и т.н.);
  • възможност за подаване на торовете едновременно с водата;
  • равномерно разпределение на водата върху площта;
  • възможности за автоматизиране на поливния процес;
  • възможност да се приложи при засолени и при по-висока минерализация на водата за напояване;
  • не създава опасност от повишаване на нивото на подпочвените води и вторично засоляване на почвата;
  • не създава пречка за работата на земеделските машини;
  • развитието на плевелната растителност е силно ограничено;
  • концентрацията на водоразтворими соли в почвата намалява; не се мокрят листната маса и плодовете.

Не по-малко важни са и възможностите за прилагане на този метод в условия, при които останалите начини не са приложими или използването им е нерентабилно – площи със сложен релеф, с голям наклон на терена (до 450 и повече) и опасност от ерозия на почвата,парцели с неправилна форма, водоизточници със сравнително малко водно количество.

agroa-kari_2_120716_resizedПосочените възможности на капковото напояване се реализират благодарение на специфичния режим на действие, при който:

  • ​водата се подава в определени точки около растенията и постъпва директно в зоната, в която са разположени корените им, като навлажнява само ограничена част от почвената повърхност и почвения профил, без да се получава стичане или филтрация в дълбочина;
  • напояването се извършва непрекъснато или с малки и чести поливки, съответстващи на водопотреблението на културите, което позволява влажността в коренообитаемия слой да се поддържа през целия вегетационен период около една висока стойност, без значителни колебания и поставяне на растенията във воден стрес.

Капковото напояване обхваща различни начини за подаване на водата и хранителните елементи в почвата, основно реализирани чрез две технологии – за повъхностно и вътрешно подпочвено напояване.

agroa-kari_3_120716_resized

Съобразно с особеностите на технологиите за отглеждане на овощните култури и потребностите им от вода, в практиката се прилагат две основни схеми на навлажняване на почвата около растенията при този метод на напояване:

  • ​навлажняване на непрекъсната ивица по дължината на редовете от култури;
  • навлажняване на отделни петна около всяко растение.

Размерът на инвестициите за изграждане на системите за капково напояване зависи в голяма степен от вида и технологията по отглеждане на културите, вида на водоизточника, вида и разположението на разпределителната мрежа и на поливните тръбопроводи на системите. Всяка система за капково напояване включва голям брой и различни елементи, които са специфични за всеки конкретен случай и поради това средни стойности на инвестицията за системите при различните култури могат да се дадат само за изграждането на подземната и надземна тръбни мрежи и специфичните елементи за капково напояване в границите на напояваната площ.

Средни стойности на тръбната мрежа за капково напояване

Култура Схема на засаждане, m

Стойност на

1 ha, lv (без ДДС)

1 Ябълки 5,00 х 4,00 3 500
2 Ябълки (3,00-3,50) х (1,00-1,20) 4 400
3 Праскови 5,00 х (2,50-3,50) 3 700
4 Череши 5,00 х 4,00 3 500
5 Вишни 4,00 х 2,50 4 000
6 Сливи 4,00 х 3,00 4 000
7 Малини (2,00-2,50) х (0,50-0,80) 4 700
8 Ягоди (1,10-1,30) х 0,30 6 000
9 Лозя десертни (2,20-2,60) х (1,0-1,20) 4 700
10 Разсадници – трайни насаждения зависи от културата 3 900
11 Маточници – трайни насаждения зависи от културата 3 600
12 Лешници (4,00-5,00) х 2,50 3 800
13 Лавандула 1,40 х 0,40 5 200
14 Арония 4,00 х 2,50 4 000

Към тези инвестиции следва да се прибавят и разходите за направа на основните съоръжения на системата – оборудване на водоизточника, помпена станция, напорен тръбопровод, пречистващи, тороподаващи и водомерни съоръжения, колова конструкция за поддържане на маркуча, ако има и др. При автоматизация на поливния процес стойностите се завишават с 15-20%. При капковото напояване обаче разходите за експлоатация и поддържане на напоителните системи са по-ниски (40-80%) в сравнение с останалите начини на напояване.

agrokari_resized

Получените стойности на основните икономически показатели на изградени системи дават възможност направените инвестиции да се възстановят средно за срок от 3-4 години при овощните и лозовите насаждения.

​Агро Кaри ЕООД изгражда системи за капково напояване на всякакви видове овощни и лозови насаждения с индивидуални решения за всеки отделен случай.
Можете да ни намерите на : http://agrodrip-zahara.com/contactus/

Автоматизираната система за напояване спестява труд и вода и ни дава време за важните неща