Уважаеми бъдещи кандидат-шофьори,
Казвам се Митко Трайков и съм управител на Областен Авто-мото клуб РОДЕО.
[ad id=“225664″]
Много е трудно наистина човек да прецени къде да кара шофьорския си курс. Често съм чувал или чел в интернет, че някой е карал курса при инструктор, от който е останал много доволен. И обратния вариант – някой клиент е останал недоволен от инструктора си. Това е услуга, която се ползва веднъж в живота и затова хората нямат база за сравнение. Аз смея да твърдя, че познавам всички инструктори в областта и знам кой какъв инструктор е. За съжаление в нашата професия се прекъсна приемствеността. Това, че някой притежава диплома за инструктор – не го прави инструктор. Преди години младите инструктори се учиха от старите /крадяха занаят/. Сега буквално се качват в учебния автомобил и не знаят какво да учат хората. Преди кандидат – шофьорите си избираха инструктор да ги учи, а сега си избират автомобил. Има и такива, които търсят най-ниска цена. Другото което е, че има добри фирми в които има поне един лош инструктор, или обратното – лоша фирма да работи поне един добър инструктор.
[ad id=“263680″]
Ето защо позволете да Ви дам няколко съвета как да изберете къде да карате курса.
1. На първо място е да си изберете инструктор
Сред нас инструкторите е популярен изразът „Кажи кой ти е бил инструкторът, за да ти кажа що за шофьор си“. Почеркът на инструктора остава за цял живот в начина на шофирането Ви. Съберете отзиви от приятели и ги сравнете с интернет. Повече вярвайте на приятелите си, отколкото на интернет. Внимавайте с фразите: „А бе няма проблеми“, „Ще я нагласим някак си“, „Както кажеш така ще направим“, „Специално на теб ще направя отстъпка“, „Изпитът ти е гарантиран“, „Важното е да вземеш книжка, пък после ще се учиш“. Набележете си двама-трима инструктори. Направете лична среща с тях. Огледайте облеклото му, поведението му и сравнете това, което той Ви каже с онова, което са Ви казали вашите приятели. Огледайте автомобила му – не само дали е нова или популярна марка, а как е поддържан вътре и вън. Двете крайности не са за предпочитане. Ако е прекалено чист и парфюмиран автомобила, този инструктор няма много клиенти /или току що излиза от автомивката/. Ако е прекалено занемарен, такъв ще е и в работата си. Ако срещата с инструктора е в офиса на фирмата – тава говори добре и за инструктора и за фирмата.
[ad id=“237001″]
2. Изберете си добра фирма
Какво означава това? Изберете си две – три фирми, в които работят вашите избрани инструктори. Трябва лично да отидете в офиса и да огледате обстановката. Сравнете я с обстановката в другите офиси. Както при автомобилите – двете крайности не са за предпочитане. Обърнете внимание на обслужването във фирмата и ги попитайте втори път за условията във фирмата, за да сравните дали те не се разминават с казаното от инструктора. Попитайте за всякакви подробности. Водят ли се лекции по теория /около 10 сбирки/ или това са консултации /4-5 сбирки/ или е на самоподготовка. Купувате ли си учебниците или Ви ги осигуряват. Инструкторът от вкъщи ли ще Ви взема или трябва да ходите на определено място. И така нататък…
[ad id=“218548″]
3. Заинтересувайте се за цените
Двете крайности също не са за предпочитане. Разберете точно какво ще получите за платената сума. Дали има допълнителни такси за фирмата и за държавата. Издават ли ви се платежни документи, когато плащате сумата.
КОГАТО СЪПОСТАВИТЕ ВСИЧКИ ТЕЗИ ДАННИ МОЖЕТЕ ДА ВЗЕМЕТЕ ПРАВИЛНО РЕШЕНИЕ!
И ПОСЛЕДЕН СЪВЕТ – ШОФЬОРСКИЯТ КУРС НЕ Е НЕЩО, КОЕТО МОЖЕ ДА ГО ИЗКАРАТЕ МЕЖДУ ДРУГОТО, ПОКРАЙ МНОГОТО ВИ АНГАЖИМЕНТИ! ВЗЕМЕТЕ СИ ОТПУСКА ИЛИ НАМЕРЕТЕ ВРЕМЕ, КОГАТО СТЕ ПО-МАЛКО АНГАЖИРАНИ, ТАКА ЧЕ ДА СЕ ОТНЕСЕТЕ С НЕОБХОДИМАТА ОТГОВОРНОСТ. КНИЖКА ВСЕКИ РАНО ИЛИ КЪСНО ВЗЕМА. ВАЖНОТО Е ЩО ЗА ШОФЬОР ЩЕ СТАНЕ ОТ НЕГО. ОТ ТОВА ЗАВИСИ ЖИВОТЪТ И ЗДРАВЕТО ВИ, КАКТО И НА ВАШИТЕ БЛИЗКИ!