Каква ще е съдбата на досегашната партийна школа в Стара Загора?

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември”, брой 28, 1990 г.
ЧИТАТЕЛСКА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ
ЗА КАКВО, КОЛКО, КОГА?
Каква ще бъде съдбата на (досегашната) партийна школа в Стара Загора? Ето един въпрос, който веднъж зададен, все още не може да намери отговор. Вариантите (поне по това, което се говори): хотел, база за третата степен на МЕИ – София, детска клиника, социален комплекс. Най-широко се обсъжда идеята за детска клиника. Но нека не забравяме, че базата е собственост на БСП и все още няма решение за предоставянето й на гражданството и че в ОбНС е създадена специална комисия, която трябва да се произнесе по отделните варианти.
За да обсъдим различните идеи и да потърсим отговор на читателските въпроси, поканихме в редакцията на поредната ни „читателска пресконференция” проф. Георги Петков и доц. Атанас Атанасов от катедра „Детски болести” при ВМИ, д-р Никола Ненов, главен лекар на общинската болница, Димитър Димитров, секретар на Общинския съвет на БСП, лекари, журналисти, общественици. Не дойдоха, поради други ангажименти, поканените специалисти от ОбНС.
Редакцията: Нека още в началото да уточним, че нашият разговор няма за цел да изземе функциите на компетентните органи, но ще постави на вниманието на обществеността в Стара Загора още веднъж проблема за бъдещето на партийната школа. Носят се слухове, че Общинският съвет на БСП има намерение да я използва за хотел. Впрочем, нека да започнем с това чия собственост е базата и какво е становището на Общинския съвет на БСП.
Д. Димитров: Собственик на тази сграда е БСП. Юридически това е Висшият партиен съвет и при всички случаи бъдещето й трябва да бъде решено, след като се чуе мнението и на Висшия партиен съвет. Становището на общинската организация на БСП бе изразено на нейната конференция. Беше създадена специална комисия към ОбНС, която продължава да работи. Комисията трябва да обсъди всички варианти и какво ще струват те. И едва, тогава да се вземе окончателно решение.
Проф. Петков: „Компетентната комисия действува” – ето го становището! Но какво становище е това? Аз искам да съобщя тук, че комисията от МНЗ направи оглед на сградата и даде заключение, че тя е подходяща за детска клиника и че за това ще са необходими приблизително между 300 и 400 хиляди лева. Ние смятаме, че решението на въпроса неоснователно се бави. А състоянието на детското здравеопазване в Стара Загора е такова, че всяко забавяне е опасно.
Д. Димитров: Искам да кажа, че комисията на ОбНС желае с цялото си сърце да допринесе за разрешаването на този проблем. Но смятам, че без нейното становище този разговор е излишен.
Редакцията: Едва ли някой друг от присъствуващите тук ще се съгласи с вас, че няма нужда да обсъждаме, щом като още няма решение. Напротив – крайно време е да се обсъдят проблемите на детското здравеопазване, защото за бедите, които го съпровождаха през последните години, винаги имаме всички. Най-много – ръководителите на здравеопазването! Тъй че нека да гледаме истината в очите.
Проф. Петков: Партийната школа е идеална за създаване на детска клиника. Ако се пристъпа към такова решение, то ще се намали времето за създаване на детско здравно заведение. При това, то ще бъде доста модерно и условията за лечение ще бъдат изключително добри, много по-добри, отколкото досега съществуващите.
Д-р Ненов: Тъй като все още няма решение, аз смятам за най-важен въпроса за предоставянето на базата на здравеопазването. Нека първо да получим сградата и тогава – съобразно нуждите на здравеопазването, да решим за какво ще я използваме, как с най-малко средства и най-бързо да я преустроим. Вероятно не е най-подходяща за детска клиника. Ще са нужни кухня, пералня, лаборатория, рентген и др., а също така и ежедневни консултации.
Редакцията: Д-р Ненов, строителството на детския сектор в разширението на болницата е оставено за най-накрая. В момента се ремонтира сегашната база на детската клиника. Възелът като че ли се затяга, вместо да се развързва. Как ще го разплете ръководството на болницата?
Д-р Ненов: Има само един вариант – да не избързваме с незрели решения. Тази година трябва да бъде завършен вторият етап на разширението. В новата част ще се нанесе АГ-клиниката, а в нейната база – детска клиника. Там тя ще бъде до завършването на детския сектор. Наистина, проблемите не са един и два. Но изпълнението на този план трябва да се ускори!
Редакцията: С една дума, Вие сте против варианта „детска клиника”, защото съществува според Вас по-добро решение.
Д-р Ненов: Да. После, съмнявам се, че преустройството на партийната школа в детска клиника ще струва толкова малко и ще завърши така бързо. Нужно е не прибързано решение, а комплексен подход, за да не се връщаме пак към грешките си после.
Доц. Атанасов: Но трябва да припомним пак в какво състояние е сега детското здравеопазване. Такова, каквито бяха грижите за него! Едва ли в близките 5-10 години можем да очакваме да бъде завършен болничният комплекс, за да се реши и проблемът с базата на детското здравеопазване. Доводите на д-р Ненов са извъртания.
Редакцията: Нека да запазим добрия тон, с който започна нашият разговор. На обществеността в Стара Загора е вече добре известно състоянието на детската клиника и на цялото детско здравеопазване. По-важно сега е да се намери най-сполучливият изход от това положение. Но нека да припомним, че в същото окаяно положение са и социалните заведения в бившия Старозагорски окръг. Съществува и такъв вариант…
Проф. Петков: Да, съществува, но социалните заведения трябва да отстъпят на по-заден план. Ние няма къде да лекуваме децата – това е проблемът! А партийната школа ще ни даде възможност да оборудваме стои с по две и три легла, да може и майката на детето нормално да остане при него. После, нека да припомним, че комисия на МНЗ си каза становището.
Д-р Ненов: Не мога да приема, че това е най-доброто. Едва ли педиатрите са най-компетентни да решават. Детската клиника си има място – в изграждащия се комплекс – и там трябва да остане.
Редакцията: Но докато се завърши вторият етап, първият вече се нуждае от основен ремонт. Сред доста хора вече се оформя мнението, че така няма да излезем от един кръг, в който вече се въртим. Вероятно вече се въртим. Вероятно след завършването на третия етап ще се нуждаят от ремонт първите два. Как да се излезе от това положение?
Д. Димитров: Нека да се изчака становището на комисията.
Доц. Атанасов: Ние не веднъж сме изтъквали, че най-напред трябва да се грижим за здравето на децата си.
Проф. Петков: Най-доброто решение е партийната школа да се даде за детска клиника, като там се оборудват и консултативни поликлинични кабинети.
Редакцията: Струва ни се тъпчем на едно място и не успяваме да стигнем поне до сближаване на гледните точки. Като ви благодарим за участието, ние ще си позволим, на основата на изказаните мнения да направим предложение:
И след обсъждането на отделните варианти за използване на сградата на партийната школа комисията да запознае старозагорската общественост с всеки един от тях, а окончателното решение да бъде взето на сесия на Общинския народен съвет; като при това се съкрати до минимум срокът за произнасяне на комисията и разглеждането на въпроса на сесия на ОбНС.
Материалите от разговора поместваме със съкращения, но не е възможно да бъдат публикувани целите.отсъствието на привърженици на идеята за социални заведения не означава, че редакцията пренебрегва в случая този вариант: напомняме, че в предишния брой на приложението от м. март бе публикувано мнението на арх. Тончева. Тъй като проблемът вълнува много граждани, в редакцията продължават да пристигат писма, подкрепящи едно или друго становище. Но с този разговор ние смятаме темата за изчерпана до внасянето й за обсъждане на сесия на ОбНС.