Ще дадат ли на евтините китайски стоки статут на „пазарна икономика“?

Китай полага все повече усилия да получи статут на „пазарна икономика“ според класификацията на Световната търговска организация (СТО), предаде „Файненшъл таймс“, цитиран от infostock.bg.

Ако страната бъде класифицирана като такава, държавите от Европа и САЩ, членуващи в СТО, ще могат по-трудно да започват антидъмпингови процеси срещу втората по големина икономика в света. Причината за това е, че при последващите антидъмпингови дела срещу Китай организацията ще трябва да сравнява цените на износа с тези на вътрешния пазар в страната, а не с по-високите цени в трети страни, което ще ограничи възможността на държавите да увеличават митата срещу Китай.

„Китай е строго против всички неправилни интерпретации или забавяния на изпълняването на клаузата. Призоваваме членове на организацията, като САЩ и ЕС, да предприемат необходимите мерки колкото се може по-бързо, за да се гарантира навреме прекратяване на изпозлване на третите страни като бенчмарк за цените на вноса“, посочиха от китайското министерство на търговията.

„Ако ЕС не желае да спази протокола на Световната търговска организация, който е подписал, може би трябва да помисли за напускането ѝ. Клаузите в протокола са много ясни и безусловни“, изтъкна местният анализатор Мей Ксиню.

Същевременно много страни от Стария континент, както и САЩ, са застрашени от протести, организирани от синдикатите, срещу вноса на евтини китайски стоки, който предполагаемо унищожават работни места. Моментът за такива действия е особено подходящ, тъй като известна част от производството на САЩ и Европа се пренасочи в Китай, като срещу това вече имаше стачки от страна на миньорите в стоманодобивния сектор в Германия и Брюксел.

Както по-рано писа интернет изданието EUobserver, сред страните от ЕС няма единна позиция по този въпрос. За предоставянето на Китай на статут на пазарна икономика се обявяват Великобритания, Нидерландия Финландия, Швеция и Дания.

Германия по принцип подкрепя такова мнение, но с някои уговорки. Италия е категорично против предоставянето на такъв статут.

Китай е признат за страна с пазарна икономика от Русия, Бразилия, Швейцария, Австралия и Нова Зеландия.