Учени откриха климатична заплаха: Топенето на леда в Сибир ще направи Европа негодна за живот

Сибирският вечен лед след глобалното затопляне се топи , което води до отделяне на големи количества въглероден диоксид.

Това може да доведе – климатът в Европа да стане негоден за живот, пише ZDF с позоваване на руския геофизик Сергей Зимов, предава Поглед.Инфо.

Немският телевизионен канал говори за експеримента на Зимов, който той провежда заедно със сина си в Арктика. ZDF нарича  експеримента –  важен за бъдещето на целия свят.

„Тези микроби са спали близо 50 хиляди години. Сега те се събуждат. Почти мога да ги чуя как дишат. И миришат. Организмите веднага започват да се хранят. В процеса те превръщат въглерода във въглероден диоксид. В нашия регион има толкова много вечен лед, че ако всичко се стопи, климатът в Европа ще стане негоден за живот”, заяви руския геофизик, който показа на германския телевизионен канал процеса на размразяване на вечния лед .

Отбелязва се, че във вечният лед на Арктика се съдържа два пъти повече въглерод, отколкото в цялата земна атмосфера.

Той проверява изчисленията си на практика и вече 20 години реконструира условията на ледената епоха в район с големина на Лихтенщайн. Заедно със сина си той е отсякъл всички дървета тук, засадил е праисторически билки, заселил е стада от якове, бизони и зубри. Всички тези животни трябва да забавят глобалното затопляне.

„През декември има дебел слой сняг. Той изолира почвата от студа. В търсене на трева конете се задълбават в снега и го тъпчат. Следователно, вечният лед замръзва по-добре през зимата. А това от своя страна го предпазва от топене през лятото “, смята агрономът Никита Зимов.

Каналът ZDF казва, че в Арктика летните температури достигат 40 градуса, но Зимов е постигнал успех – в неговия парк на „Ледниковия период” почвата остава по-студена.