В днешно време е трудно да си представим, че нежната половина на човечеството би могла да не ползва лак за нокти.
Доста хора мислят, че маникюрът се е зародил във Франция, но това съвсем не е така. Всъщност грижата за ръцете и по-конкретно за ноктите датира много отдавна – още от първото хилядолетие преди новата ера.
[ad id=“225664″]
Съществуват доказателства, че „маникюр“ са имали още в най-древните цивилизации в Египет и Китай.
Китайците са използвали емайл за своите пръсти – нанасяли са го за няколко часа и са се „сдобивали” с розово-червен цвят на ноктите си. В Китай за първи път се сетили и за изкуствения маникюр, който представлявал дълги фунийки се поставяли на върха на пръстите и се боядисвали в различни цветове.
[ad id=“236999″]
В някои общества цветовете на ноктите имали социална значимост. В Египет висшите класи били обозначавани с по-дълбоки отенъци на червеното, а на низшите класи се разрешавало да носят на ноктите си само бледи тонове.
Кога обаче се е полявил лакът за нокти?
Това е станало през 1932 година в САЩ. Тогава лаковете не били особено качествени. Често правели утайки и вредели на здравето на ноктите.
[ad id=“237001″]
Първият неотмиваем, с водонеразтворима формула лак за нокти бил създаден от Чарлз Ревсон. Той е основател на компанията Revlon (1930). Той се смята за един от изобретателите на лака за нокти. Представя своята първа колекция лакове през 1933 година.
Лакове са се появявали и преди това, но те били прозрачни и по-скоро представлявали приспособления за полировка на ноктите. Изобретението на Ревисон принципно изменило външния вид на ноктите. През 1939 година той предложил нова идея – да се използват лак и червило с един цвят. Тази мода е продължила почти 60 години, и не е загубила своята актуалност и сега.
В днешно време съществуват много видове лакове за нокти – напукващ се, гел лак, топ лак, бързосъхнещ и пр. От доста време са актуални са и декорациите по ноктите.
Неотдавна, лаковете са придобили популярност дори и сред мъжете.