КОГАТО РЪКОВОДСТВАТА НЕ СА НА МЯСТОТО СИ

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр.120, 1980 година
Из залите на съда
КОГАТО РЪКОВОДСТВАТА НЕ СА НА МЯСТОТО СИ
Преди известно време нашият окръжен съд наложи наказание 8 години лишаване от свобода на Динчо Добрев Динчев от с. Любеново, Старозагорско, за това, че чрез съставяне и ползване на документи с невярно съдържание присвоил 8521 лева. По същото дело бе осъден и Вълчо Иванов Вълчев от Чирпан на 2 год. и 6 месеца лишаване от свобода за присвоени по същия начин 3213 лева.
Защо се допусна това грубо посегателство върху обществената собственост и можеше ли то да бъде избегнато?
Главният обвиняем по делото Добрев е осъждан 5 пъти и е с много лоша обществена характеристика. Въпреки това „Наркооп” в Мъглиж и Гълъбово и в с. Гледачево са го ползвали като свой пълномощник – закупчик на цвекло. При назначаването му те изобщо не са проявили интерес към неговото криминално минало. Това обстоятелство е било умело използвано от склонния към престъпления Добрев. При изкупване на цвекло от производителите той започнал да прави незаконни отбиви под формата на транспортни фири. За такъв отбив не е имало основание, понеже цвеклото е било приемано франко купувач. Следователно действителните транспортни фири са оставали за сметка на производителя. По пътя на такава измама на производителите Добрев натрупал големи излишъци от цвекло. Паричната им равностойност в размер на 4621 лева присвоил през 1978 г., като съставил фиктивни бележки на името на разни стопани за уж изкупено от тях цвекло.
Очевидно ръководствата на посочените организации, ако своевременно бяха събрали информация за осъжданията на Добрев – нямаше да го приемат за закупчик и по този начин щяха да осуетят присвояването. Но и при допуснатата от тях грешка, счетоводствата на кооперациите също можеха да предотвратят присвояването на сумата, ако задълбочено проверяваха съставените от Добрев документи и не му позволяваха да вписва отбив за транспортни фири.
Втората част от престъпната дейност на Добрев, извършена вече съвместно с Вълчев, има за обект оборски тор. Двамата са доставяли тор на ОСП „Оранжерия” в Стара Загора като комисионери-пълномощници на „Наркооп” в Гълъбово, Мъглиж, Чирпан, Марица и Гледачево. Тора изкупували от филиалите на АПК „Загоре” в селата Руда, Маджерито, Хрищени и Калояновец, от НИГО в Птицекомбината в Стара Загора и от частни стопани. Добрев и Вълчев се възползвали от обстоятелството, че отчетността на тора в тези предприятия е била много лоша. Това с особена сила важи за филиалите на АПК „Загоре”. Двамата подсъдими фактурирали като изкупен от частни стопани част от превозения тор от тези предприятия. Получените от ОСП „Оранжерии” пари срещу този тор те задържали за себе си. По този начин присвоили други 4000 лева. Едва ли е нужно да се отбелязва, че и тази престъпна дейност е можела да бъде осуетена. Достатъчно е било счетоводството на АПК „Загоре” да съпоставя кантарните бележки на вдигнатия тор с отчетените срещу него суми. Тази съпоставка е щяла да покаже какво не отчитат двамата подсъдими срещу изкупения от тях тор. От друга страна и счетоводствата на посочените организации са можели да пресекат тази престъпна дейност, ако получените суми от ОСП „Оранжерии” не са ги предавали на ръка без документи на Добрев, а са ги превеждали направо по фактури за изкупения тор на филиалите на АПК „Загоре” и другите предприятия. Очевидно грубото нарушение на нормативните документи относно движението на стоково-материалните ценности от счетоводствата е улеснило извънредно много подсъдимите в присвояването.
Материалите по това, както и по много други дела показват ясно, че преди всичко от ръководствата на предприятията и организациите зависи дали и доколко ще се посяга върху обществената собственост.
Тодор СОФКИН зам.-окръжен прокурор