Едва ли има старозагорец, който да не познава тази сграда. Тя пази в себе си вековна история, превърнала се е в символ на българското ученолюбие и традиции в образованието за нашия град.
[ad id=“225664″]
През класните стаи на Начално училище „Димитър Благоев“ са минали поколения деца, които никога няма да забравят първата учителка, Букварчето, първата тетрадка, играта в междучасията на двора. Навремето имаше хубави, големи тополи, които няколко деца, хванати за ръце, трудно обхващаха. Закачката беше следната – гонитбата по плочките спасяваше гонения само, ако успееше да се хване за дънера. Имаше и сълзи, неминуемо някой беше или с ожулено коляно, или с разбит нос, а се случваше и случайно немерил те хвърлен камък да ти пукне главата. Спомени… дърпане на плитки, състезания „Бързи, смели, сръчни“, нерешени контролни, старх от изпитвания. Когато посетих сега първото си училище, дори не помислих да се наведа още на металната врата в оградата. Добре, че тръбата в горния край отнесе само очилата ми. Пораснала съм. Трепетите ми бяха помитащи. Разплаках се по стълбите, влизах в двете класни стаи на някогашния „Б“ клас, виждах съучениците си, насядали по чиновете, другарката Трифонова сякаш все още обясняваше, че зъбите сутрин се мият за красота, а вечер за здраве… Първата учителка е като първата любов, помни се цял живот и то с най-дълбоки и хубави чувства, защото ти е дала любов и жажда за наука.
[ad id=“263680″]
Тук записах да учат децата ми, а от 2015/2016 година първите букви от българската азбука започна да чете и внукът ми – приемственост, за която никога не съм съжалявала.
Още в далечната 1833 година върху пустата поляна на махалата Акарджа закипява труд – строи се двуетажна сграда за българско училище. То става факт заради нарасналите нужди от образование и благодарение на доброволните дарения от родолюбиви старозагорци. Дават му името „Борис І”, а строежа се ръководи от ученика на големия майстор Кольо Фичето – Уста Баньо. Открива го възрожденецът даскал Атанас Иванов.
През годините тук са учителствали Неофит Рилски, Захари Княжески, Иван Богоров. Училището е опожарено през Руско-турската освободителна война, но след това отново е възстановено.
[ad id=“238430″]
От 1944 година приема името на Димитър Благоев – виден учител и просветител, създател и председател на Видинското учителско дружество. Той издава и първия печатен учителски вестник – „Вестник на учителското дружество”.
На 16 май 2013 година с тържествен концерт в Драматичен театър „Гео Милев“ училището отбеляза своя 130 годишен юбилей.
Устояло на превратностите на времето, обявено за архитектурен паметник, днес Начално училище „Димитър Благоев“ е НАШЕТО УЧИЛИЩЕ!
[ad id=“111661″]