Едва ли има старозагорец, който да не познава тази сграда. Тя пази в себе си вековна история, превърнала се е в символ на българското ученолюбие и традиции в образованието за нашия град.
[ad id=“225664″]


[ad id=“263680″]
Тук записах да учат децата ми, а от 2015/2016 година първите букви от българската азбука започна да чете и внукът ми – приемственост, за която никога не съм съжалявала.
Още в далечната 1833 година върху пустата поляна на махалата Акарджа закипява труд – строи се двуетажна сграда
за българско училище. То става факт заради нарасналите нужди от образование и благодарение на доброволните дарения от родолюбиви старозагорци. Дават му името „Борис І”, а строежа се ръководи от ученика на големия майстор Кольо Фичето – Уста Баньо. Открива го възрожденецът даскал Атанас Иванов.
През годините тук са учителствали Неофит Рилски, Захари Княжески, Иван Богоров. Училището е опожарено през Руско-турската освободителна война, но след това отново е възстановено.
[ad id=“238430″]
От 1944 година приема името на Димитър Благоев – виден учител и просветител, създател и председател на Видинското учителско дружество. Той издава и първия печатен учителски вестник – „Вестник на учителското дружество”.
На 16 май 2013 година с тържествен концерт в Драматичен театър „Гео Милев“ училището отбеляза своя 130 годишен юбилей.
Устояло на превратностите на времето, обявено за архитектурен паметник, днес Начално училище „Димитър Благоев“ е НАШЕТО УЧИЛИЩЕ!
[ad id=“111661″]