Какво е мнението на специалиста и какво споделя от опита си ветеринарният д-р Живко Желязков:
Водят в клиниката възрастен котарак, много красив и кротък. Преди това е лекуван от предполагаемо чернодробно заболяване, тъй като собствениците забелязват, че седмици наред дъхът на котето мирише силно на ацетон, отпуснато е и му липсва обичайното настроение. Високите стойности на кетотела в кръвта водят съответно и до миризмата на ацетон на издишания въздух – признак, който наистина може да се наблюдава при някои отклонения в чернодробната функция, макар че специално при котките такъв тип отклонения са сравнително редки. Оттам явно се е тръгнало при вземането на решение да се лекува черния дроб. Само, че това е станало без никакви предварителни изследвания, тъй като котето е живяло на село и е било невъзможно там да се направят такива. Поради това е предприето симптоматично лечение, от което състоянието се влошава още повече.
Ние заварваме котето доста отпуснато, миризмата на ацетон е наистина натрапчива, установяваме меки очни ябълки и зачервени конюктиви. Още от изследванията на урината нещата се изясняват – намираме свръхвисоки стойности на захар и ацетон.
Изследванията на кръвта доказават наличието на диабет.
При котките над 10-11 годишна възраст е възможна появата на абсолютен или относителен инсулинов дефицит, и то предимно вторично. В нашия случай на диабет с кетоацодоза най-честите причини за възникването са различни хронични вирози или гнойни възпаления, сърдечна слабост, хипераденокортицизъм, злоупотреба с хормонални препарати, свръхдиеструс, панкреатит и повишен холестерол и др. Така или иначе е необходимо оттук нататък редовно наблюдение на кръвните показатели, доколкото ще ни позволят условията, като успоредно с това се следи и отговора след приложението на подходящо антидиабетно средство, а като спешно състояние се контролира дехидратацията, нивото на калия, фосфатите, евентуално пререналната азотемия и др. Трябва да се има пред вид,че при ненавременно овладяване на състоянието може лесно да се стигне до белодробен едем, бъбречна недостатъчност, спиране на сърцето и смърт.
При храненето ще се наблегне на сурови диетични меса, без тлъстини и сол (пилешко, говеждо, риба).
За съжаление диабета, освен при хората, съществува и при някои домашни любимци и също е сериозен проблем, изискващ редовни грижи и наблюдения. Често в практиката с радост наблюдаваме, че стопани, които силно обичат домашните си животни, наистина полагат големи усилия и продължителни грижи, за да не се допусне влошаване на някое хронично страдание.
Д-р Живко Желязков, ветеринарна медицина
тел. 0887 480 281