Това разказаха охранители и търговци в големите търговски обекти. Рискът от кражби става още по-голям в дните около Коледа.
Какви са най-новите техники на крадците и как да ги избегнем капаните по време на пазаруването – отговорите потърси Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна” по NOVA.
Улисани в покупките често забравяме за рисковете, които ни дебнат в моловете и по пазарите. По време на пазаруването в големите търговски обекти са щурмувани от групи от изобретателни крадци, които дебнат разсеяни купувачи. Полицията предупреждават за това.
Камерите на охранителите засичат двойка, която разглежда скъпи дрехи в магазин в столичен мол. Влизат с големи чанти и обикалят около щандовете близо час. Съмнителното им поведение привлича вниманието на охранителите. Затова са проверени на изхода.
„Точно с чанта с фолио, изцяло тунингована, се опитваха да изнесат определено количество скъпа стока в по-малки обеми. Същите бяха забелязани предварително и в момента, в който те напускаха магазина бяха заловени”, разказа Иван Карапенев, охранител.
За да заглушат сигнала на алармите, крадците използват модерни методи, разкриват търговците. Последният опит за кражба от този магазин е в столичен мол от преди дни. Възползвайки се от суматохата на Черен петък двойка тийнейджъри се насочва към щанда с маркови дрехи.
„На шега, на игра двамата се опитаха да вземат няколко артикула от скъп бранд и се опитаха да си тръгнат с тях. Просто ги сложиха в чантите и решиха да продължат. Нашите служители скорострелно реагираха и предотвратиха опита за кражба”, каза Ира Христова, маркетинг мениджър в търговски обект.
Нерядко обаче опитите на крадците се оказват успешни. С различни техники те успяват да преодоляват алармените системи на изходите на магазините и задигат скъпа стока.
„Все по-изобретателни стават. Като започнем от специални чанти, които са обезопасени срещу техническите системи за сигурност, минем на отрязване на самите аларми, които са по дрехите”, каза още Иван Карапенев.
След това тези стоки се продават свободно на пазара на половин цена. Например, едно яке в магазина е 400 лева, на черния пазар крадците ги продават за 200 лева. На прицел е по-скъпа и нова стока, доставена буквално преди дни.
„В повечето случаи крадците действат по двойки или в групи. Бързо се сливат с тълпата и трудно можем да разберем престъпните им намерения“, разкрива Иван Карапенев.
Въпреки че трудно се идентифицират – всяка съмнителна крачка на посетителите в мола привлича вниманието на охранителите. Част от камерите ще могат да разпознават дори директно номерата на автомобилите, с които посетителите влизат в моловете. Около празниците рязко се увеличават и джебчиите около касите, ескалаторите и в асансьорите на моловете, където ще има струпване на пазаруващи.