Когато бедствия и трудни моменти връхлетят ежедневието на човека, той често се обръща за помощ не към кого да е, а към кучето. Зад това поведение стои логично обяснение, смятат учените.
Кучето идва на помощ в различни ситуации – бедствия, спасителни акции, травматични събития и загуба на близки.
Така например след стрелбата в Орландо, когато загинаха десетки хора, четирикраките помощници бяха вкарани в действие. Идеята е да помогнат на хората, които са загубили свои близки и приятели. Екип от 11 кучета е изпратен на място. Става дума за същата група кучета, които са използвани след бомбите в Бостън и стрелбата в Санди Хук.
„Те помагат на хората да се успокоят и отпуснат“, казва Тим Херцнер, президент на LCC Comfort Dogs, цитиран от ABC News. Кръвното налягане се понижава, когато имате домашен любимец. Освен това се чувствате по-добре и започвате да споделяте, допълва Херцнер. Кучетата са добри слушатели и не съдят, освен това умеят да пазят тайни, смята още експертът.
Специално тренираните лабрадори Голдън ретривър идват от 7 щата – Илинойс, Айова, Уисконсин, Небраска, Тенеси, Южна Каролина и Тексас, сочи информация на сайта на компанията. В допълнение към това се провежда терапевтична процедура, включваща 60 кучета. С тях екипите посещават пациенти и семейства в 6 болници в Орландо.
Когато е налице бедствие или някаква трагедия, кучетата често се използват и в спасителни мисии. Те са отлични следотърсачи и освен това създават усещане за комфорт. Дебра Тош, изпълнителен директор на Search Dog Foundation (SDF), обяснява защо кучетата са толкова верен и нужен приятел на човека.
„Когато някой бъде открит, работата приключва. Тогава виждам сълзи да се търкулват по бузите на пожарникарите. Спомням си един пожарникар, който прегърна Аби и зарови лицето си във врата й, малко след като кучето откри негов колега пожарникар“, споделя Тош.
Изследвания сочат, че отглеждането на куче понижава тревожността, регулира дишането и понижава кръвното налягане. Самото отглеждане на куче повишава нивото на окситоцин – хормон, който е свързан с усещането за привързаност, сочи японско проучване.
Способни ли са кучетата на емпатия? Изследвания казват: да, напълно е вероятно. Вярвам, че кучетата са по-чувствителни към човешките емоции, в сравнение с други животински видове, казва Дебора Кюстанс, автор на книги.
От кучетата се получават изключително добри следотърсачи. Те имат силно зрение, слух и нюх. Кучешкият нос е 100 пъти по-чувствителен от човешкия. Това ги прави незаменими помощници в акции за търсене на хора. „Кучетата не са чудодейни работници, техните носове обаче са ценни“, казва Уилма Мелвил, основател на SDF.
Източник: profit.bg