Квартал Вароша в Благоевград – чудесно място за разходка в миналото

[ad id=“225664″]

Благоевград е разположен в югозападна България, на около 100 километра от София, и на около 290 от Стара Загора. Градът се намира в долината на река Струма, а през него тече река Бистрица. Благовград е между планините Рила и Влахина, в непосредствена близост на Пирин.

Сам по себе си градът е красив и интересен, с много забележиелности. Ние се спираме на една от тях, която задължително трябва да видите – квартал Вароша.

Името му идва от прабългарски език, и има много значения, едно от които е „стар град”.

Намира се съвсем близо до центъра на града.

[ad id=“237001″]

Кварталът се отличава с тесни калдъръмени улички, уникална архитектура, разнообразни занаяти и исторически паметници. Съхранил е духа на Възраждането в малките раздвижени къщички.
Квартал „Вароша” възниква през XVII век в подножието на Делвинския баир. През XVII и XVIII век кварталът има турски облик. През XVIII век е единствената махала с християнско население в града.
През Възраждането „Вароша” приютява най-добрите учители и дейци на културата от региона.

[ad id=“263680″]

До началото на миналия век къщите са едноетажни с малки прозорци. След това навлиза тенденцията сградите да се изписват отвън. Пример за това е Мощанската къща от 1888 г., чийто автентичен облик е запазен и до сега.
Сградите в квартала помещават галерии, работилници, центрове по изкуства, керамика, литература, живопис и други.
Във „Вароша” се намирацърквата „Въведение Богородично”. Тя е изключително интересна в архитектурно отношение. Обявена е за национален паметник на културата.

В квартала са още къщата на Георги Измирлиев – Македончето, Регионалният исторически музей, дирекцията на Национален парк „Рила”.

Старинният квартал е обявен за културен паметник.

За жителите и гостите на Благоевград, „Вароша” е освен история, и място за разходка.

За посетителите има хотели и заведения за хранене в битов стил.