На 22 април (петък), от 9.20 часа в Актовата зала на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ можете да се запознаете в Милена Гартли и нейния роман „Ключарят“.
Книгата е фантастично пътешествие в света на големите. Нетрадиционен, фантастичен и забавен начин да покажете на детето си (или просто да се замислите) как е устроен съвременният свят. Модерен прочит на моралните ценности. Всичко това, вплетено в приятен сюжет на детско-юношески разказ за самочувствието и смисъла на общуването. Поднесено с много чувство за хумор и приятни аналогии.
Романът „Ключарят“ е предназначена за хора с прогресивно мислене и устойчиви идеали. Подходящ за деца и родители, както и за съвместно четене, посочват организаторите.
Милена Гартли е родена в Добрич. Завършила е като инженер-химик в Москва, след това, със завръщания в България, е живяла и работила в Лондон и Скопие. „Вкъщи“ вече би могло да бъде навсякъде по света, за съвсем кратко време. Пътувах много. Навсякъде работата ми ме срещаше с много и различни хора и участвах или ставах свидетел на събития и случки, които ме вълнуваха дълбоко. Поради естеството на работата си често се замислях по въпроси, свързани с тях. Може ли един човек да решава и да влияе на събития, засягащи много хора, и в същото време да разпределя почти безконтролно ресурси? Какво, ако този човек е некомпетентен или безсъвестен, но всички го харесват на емоционално ниво и е удобен за всички? Виждала съм как посредствеността блести, тогава тя наистина ли е недостатък? Какво да изберем, ако доброто и злото изглеждат еднакво добре на външен вид? Трябва ли винаги да назоваваме нещата с истинските им имена или политическата коректност/деликатността/ мисълта за личните последствия трябва да са меродавни? Опитвах се да осмисля всичко това и съм далеч от отговорите на тези въпроси. Все пак, убедена съм, че личния избор и отговорността – готовността една личност да поеме последствията, каквито и да са те, от своя избор – са в основата на всички взаимоотношения, независимо от мащаба им“, споделя авторката.