Много от нас са твърдо убедени, че познават добре правилата на приличието. Не насочвайте пръст към друг човек, изключвайте телефона по време на представление или филмово шоу, отстъпвайте място на баби и бременни жени – тези елементарни норми на поведение са познати на всички. В действителност обаче изискванията за етикет са много по-широки, отколкото изглеждат. Познаването на добрите нрави прави живота много по-лесен и затова никога не е излишен. Днес в нашата колекция – типични случаи, когато нарушаваме етикета и дори не знаем за това.
1 Сушим отворен чадъра
На пръв поглед изглежда, че е правилно да изсушите чадъра, когато е отворен: тъканта изсъхва бързо. Това обаче е погрешно схващане: този метод на сушене не само съкращава експлоатационния живот на аксесоара, но и се счита за признак на лош вкус. Прието е да се сушат чадъри в полуотворено положение, без да се фиксират с копче или велкро. Преди да влезете в стаята, чадърът трябва леко да се разклати, след което да се постави в специална стойка или, ако такава няма, да се закачи на закачалка или кука, но така че да не намокри нечии дрехи.
2. Не сваляме раницата си в градския транспорт
Не сваляте раницата си, когато влизате в градския транспорт. Това е не само безразсъдно от гледна точка на безопасността (за джебчии, раницата през раменете е голям късмет), но и неучтиво към другите хора. Дори празната раница на гърба заема ценно място и може да причини неприятни наранявания при претъпкани условия и резки маневри на водача. Според правилата на добия тон, раницата трябва да се държи пред вас.
3. Духане на горещо ядене
Дори да сте нетърпимо гладни и ястието е твърде горещо, не бива да го духате, опитвайки се да го охладите – това се счита за неприлично. Според правилата на етикета, трябва да изчакате, докато храната се охлади сама.
4. С пръсти вземаме щипка сол от отворена солница
Познаването на набора от правила за етикет на маса винаги е било считано за един от критериите за културното ниво на индивида. Прието е, че по време на хранене добре възпитан човек никога няма да взема сол от отворена солница с ръце. За да направи това, той обикновено използва специална лъжица, а при липса на такава, чист нож.
5. Сервираме сол отделно от пипера
Ако по време на хранене някой ви помоли да подадете солта, имайте предвид, че според изискванията за етикета, солта винаги се подава заедно с пипера. По същия начин, ако някой ви помоли да сервирате черен пипер, той трябва да бъде добавен заедно със солта. Прието е, че тези подправки винаги са сдвоени.
6. Не изваждате лимона от чашата с чай
Поведението на пиене на чай също предполага поддържане на определени културни традиции. Според етикета на чая, резена лимон трябва да се извади от чашата и да се постави на ръба на чинийката преди да се пие.
7. Започваме да ядем, без да чакаме сервитьорът да донесе ястията на всички на масата
Едно от грубите нарушения на правилата за добро възпитание е неподходящото бързане. Не е обичайно да започвате хранене, докато на всички на масата не бъде сервирано. Дори и да сте много гладни, важно е да останете търпеливи и да проявите уважение към другите: изчакайте всеки гост да получи ястието си.
Превод от руски: Зарата