Мащерката – за какво е полезна?

Мащерката – от хилядолетия е използвана от човека. Прилага се в кулинарията, и с лечебна цел.

В древността са я използвали при тъга и меланхолия, за възвръщане на тонуса, позитивността към живота, за нови жизнени сили, дори за кураж…

Различните видове мащерка имат свой специфичен вкус и аромат, който може да наподобява аромат на камфор, евкалипт, лимонова трева, целина, портокал, мандарина, кимион, бор и други. Ароматът й се дължи на специфичното етерично масло в конкретното растение – не случайно мащерката се използва като суровина за производство на ароматни масла. Заради този приятен аромат мащерката се използва и като естествено средство, отблъскващо вредители по зелеви насаждения и бръмбари.

Етеричното масло  се прилага в козметичната индустрия в пасти за зъби, вода за уста, сапуни, парфюми, козметични продукти, както и се използва от фармацевтичната индустрия при производството на антисептични мехлеми и други средства.

Ароматерапия с мащерка –  подобрява настроението, облекчава болката, в това число и на ставите. Със сигурност, влагането на масло от мащерка във ваната помага за разтоварването от напрежението и стреса.

Терапевтичните свойства на мащерката се дължат на етеричното масло и конкретно на тимола, който е с бактерицидни, антисептични и антиоксидантни свойства. Използва се за устна хигиена и дезинфекция при възпаления на тъканите в устната кухина, подходящо средство за терапия при възпалено гърло и кашлица, в състава на каквито и фармацевтични продукти се включва.

Тази невероятна билка притежава спазмолитично свойство, което се дължи основно на флавоноидите й, и отхрачващо действие, което има заради терпеноидите в нея. Това я прави подходяща за прилагане при лечение на остър бронхит и дори магарешка кашлица (коклюш).

Мащерката подобрява функционирането на бронхиалните реснички и се отразява благоприятно на бронхиалната лигавица.

Терпеноидите на мащерката са познати и с друг свой ефект – противораковия.

За да има по-голяма полза за здравето чаят от мащерка, се препоръчва 2 чаени лъжички от сушената билка да се кипнат в една чаена чаша вода. Сместа трябва да престои 10 минути и след това течността да се прецеди. За облекчаване на кашлица се препоръчват по 3-4 чаши чай на ден от мащерка.

Не е известно мащерката да има противопоказания и странични ефекти върху организма, но при  непоносимост към етеричното й масло може да причини раздразнение на кожата или лигавицата, да предизвика алергична реакция.

При бременни жени    не се препоръчва, защото предизвиква и стимулира маточната активност, което е свързано с получаването на нежелани контракции.

В кулинарията се използва най-вече лимоновата и обикновената мащерка. Характерна е за традиционните кухни в Западна Азия и Европа.