Мини Марица – изток обсъжда недостига на квалифицирани кадри и мерките при кризисни ситуации

На 4 август по покана на „Мини Марица – изток“ ЕАД, изпълнителният директор на Дружеството Андон Андонов прие на работно посещение областните управители на четири области – Георги Ранов на Стара Загора, Татяна Петкова на Сливен, Димитър Иванов на Ямбол и Станислав Дечев на Хасково. На срещата, бяха обсъдени възможностите за предприемането на превантивни мерки за предотвратяването на наводнения, за добра координация и ефективност при кризисни ситуации, бедствия и аварии. Андон Андонов представи на областните управители изградената на територията на рудниците на „Мини Марица изток” ЕАД водоотливна система и обвързаността й със състоянието на водоемите в региона.

След представянето на новия презентационен филм за „Мини Марица изток” ЕАД участниците в срещата обсъдиха осигуряването на квалифицирани кадри и тяхната по-добра подготовка за практическа дейност, чрез подобряването на връзката между обучение и практика. Андон Андонов представи новия образователен проект на Дружеството за дуално обучение на ученици от Професионалната гимназия по електротехника и технологии „Георги Сава Раковски“ в Стара Загора, който ще бъде стартиран от началото на тази учебна година. Той заяви и намеренията за разширяването му чрез включването на ученици от Професионалната гимназия „Св. Иван Рилски“ в Раднево от следваща учебна година.

Изпълнителният директор на дружеството обсъди с областните управители проекта за подобряването на връзката между обучение и практика и във висшата образователна степен, чрез откриването на филиал на Минно геоложкия университет „Св. Иван Рилски” в Раднево. В предварителните разговори с ръководството на университета се предвижда обучението на студенти в две специалности- Технология на открития въгледобив и Минна електромеханика. Към март 2016 г. в МГУ „Св. Иван Рилски” се обучават 195 работници и служители на „Мини Марица-изток” ЕАД.

Ръководството на минното дружество и областните управители се обединиха около обобщението, че проблемите свързани с най-голямото българско въгледобивно дружество са от социална значимост и за четирите области и изискват общи усилия при намирането на конкретни и бързи превантивни решения.