Снимка: Bloomberg LP |
Шансовете Русия да продължи да плаща външния си дълг намаляват на фона на понижаващите се цени на дълга, задаващата се рецесия в страната и трупащите се финансови ограничения след инвазията в Украйна. За това предупреждават от американската банка Morgan Stanley & Co.
„Виждаме дефолта като най-вероятен сценарий“, коментира в бележка Саймън Уейвър, ръководител кредитни стратегии за развиващите се пазари, цитиран от Bloomberg. „В случай на дефолт е малко вероятно той да бъде нормален, като Венецуела може би е най-уместното сравнение“, посочва още той.
Дефолтът може да е налице още на 15 април, когато приключва 30-дневния гратисен период по годишните лихвени плащания, които руското правителство дължи по доларови облигации с падеж през 2023 и 2024 г., посочва той.
Руският дълг в долари потъна след нападението на Украйна. Графика: Bloomberg LP
Индикативното ценообразуване показва, че инвеститорите оценяват облигациите с падеж през 2023 г. на около 29 цента от щатския долар – най-ниското равнище изобщо достигано някога, показват данни, обобщени от Bloomberg. Изглежда обаче при това равнище няма извършени сделки.
Въпреки че е много рядко държавен дълг да се срине до едноцифрени стойности, според Morgan Stanley руските облигации може да стигнат близо до това равнище. Ливан и Венецуела са единствените скорошни примери за подобни нива.
Южноамериканската държава и нейната петролна компания Petroleos de Venezuela S.A. обявиха дефолт по дълг за общо 60 млрд. долара преди повече от четири години. САЩ наложиха санкции, забраняващи търговията с ценните книжа през 2019 г.
В понеделник JPMorgan Chase & Co. обяви, че премахва руските облигации от всички свои широко следвани индекси, изолирайки още повече активите на страната от международните инвеститори. Венецуелските доларови облигации също са премахнати от основните индекси на банката от 2019 г., след като санкциите ограничиха търговията.
Според Уейвър Русия е като Венецуела, защото също има значителни петролни активи, които биха могли да са фактор само ако санкциите бъдат премахнати.
Руският държавен дълг е донесъл на инвеститорите средна загуба от 81% от началото на годината, показват данни, обобщени от Bloomberg. Само държавният дълг в долари на Беларус се е представил по-зле през 2022 г. със загуба от 93%.
Съществува несигурност за това дали американските банки ще могат да получават лихвени плащания от руското министерство на финансите, отбелязват от Morgan Stanley. Плащанията към чуждестранните инвеститори ще зависят от санкциите срещу Русия и възможните изключения, отбелязват от руското министерство на финансите.
„Виждаме слаби стимули, които да накарат инвеститорите да пристъпят към руски държавни облигации на този етап“, коментира още Уейвър.