ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 121, 1980 година
НА НАШАТА КРИТИКА ОТГОВАРЯТ:
МИНИСТЕРСТВОТО НА ВЪТРЕШНАТА ТЪРГОВИЯ И УСЛУГИТЕ
„И ОТ ТОВА ЗАВИСЯТ УСМИВКИТЕ ЗАД ЩАНДА”. Поместеният в брой 71 от 12 юни 1980 година критичен материал под това заглавие отразява обективно състоянието на търговията.
Усилията на МВТУ на настоящия етап са насочени към внедряването на утвърдените прогресивни технологии и форми по цялата верига на стокодвижението чрез масово използване на механизацията и палетизацията, както и в усъвършенствуване на работното време. От успешното и правилно използване на тези условия зависи до голяма степен облекчаването на труда на търговските работници, които предимно са жени.
Капиталните вложения на МВТУ и стопанските търговски организации в страната се използват главно за концентрация на търговската мрежа, тъй като в окрупнените обекти е възможно прилагането на съвременния технологии, форми на обслужване и удължено работно време при двусменен режим на работа и бригадна организация на труда.
Разработени са и са утвърдени писани технологии за прилагане на техническия прогрес в основните видове търговски обекти и понастоящем се работи по тяхното внедряване. През следващите години на етапи ще се внедрява в широки мащаби палетизираното движение на стоките от производството до магазините.
Трябва да се има предвид обаче, че процесът на навлизане на техническия прогрес е труден и продължителен не само поради необходимостта от капитални средства, променянето на нормативната база и др., но и поради съществуването на някои трудности от обективен характер.
За конкретните слабости и някои отделни търговски обекти, изтъкнати в статията, беше направена проверка в СД „Търговия” – Стара Загора, и са взети мерки да не се допускат неизправности в наличните хладилни съоръжения, бездействие на технически изправната вентилационна инсталация в универсалния магазин, неизползване на транспортни колички и т.н.
Вземат се мерки и за осигуряване на по-действена организация на място за спазване на обектовата технология и трудовия процес.
Министерството на вътрешната търговия и услугите и занапред ще полага системни грижи за усъвършенствуване организацията на труда и управлението в търговските обекти, за широко навлизане на научно-техническия прогрес в търговията, за издигане на търговската професия.
Писмото е подписано от министър Георги КАРАМАНЕВ
ОБЕДИНЕНИТЕ ЗАВОДИ ЗА ЗАПАМЕТЯВАЩИ УСТРОЙСТВА – СТАРА ЗАГОРА
„БЕЗРАЗСЪДСТВО И БЕЗРАЗЛИЧИЕ – ЕДНО ОПАСНО СЪЖИТЕЛСТВО”. В този материал с основателна загриженост се поставя въпросът за борбата с тютюнопушенето и доколко тази борба се е превърнала в дълбоко убеждение у стопански ръководители, обществени организации, у хората.
В ОЗЗУ на този въпрос се гледа с отговорност. В приетата програма на обществените организации са планирани и се провеждат лекции с подходящо онагледяване, беседи по радиоуредбата, анкети, викторини, поставят се агитационни табла. Ще се съгласим с авторката, че тези добри инициативи не са дали нужния тотален ефект, но като се има предвид, че тютюнопушенето е трудно преодолим навик, ползата от провеждането им е безспорна. Колкото и да са песимистични изводите, предприетите мерки на обществен контрол, определянето на места за пушачите с цел изолирането им от работните помещения са обнадеждаващи.
Предложението за икономически санкции на пушачите като крайна мярка приемаме за полезно, но все още полемично. Защото през осемте и половина работни часа, според характера на производството, работещите имат право на почивка. Друг е въпросът доколко сме успели да ги убедим във вредата от тютюнопушенето да ги накараме да предпочетат полезната отмора пред навика да се „почива” с цигара в ръка. И понеже в ОЗЗУ все още има пушачи, ръководството определи за тях открити беседки извън цеховете, като се съобрази с напълно основателната критика по отношение на определените за пушене места.
Проблемът за тютюнопушенето и борбата с него стои и ще продължава да стои на дневен ред в дейността на обществените организации и стопанското ръководство.
Писмото е подписано от главния директор на ОЗЗУ инж. Атанас АТАНАСОВ и председателя на общозаводския профкомитет Иван ХРИСТОВ.
СТРОИТЕЛНО-МОНТАЖНИЯТ КОМБИНАТ
„ОТ ПЪРВАТА КОПКА С ПРОБЛЕМИ”. Под това заглавие в бр. 95 от 7 август 1980 година бе отпечатан критичен материал за неудачите и трудностите, съпътствуващи изграждането на студентското градче още от самото му започване.
В писмото по този повод се казва:
„Ръководството на СМК счита, че в материала компетентно и задълбочено са анализирани неудачите и слабостите, допуснати в продължение на няколко години, вследствие на което е налице чувствително изоставане. Вярно е, че строителството започна без проектна окомплектованост, вярно е и това, че едва преди месец бяха представени проектите за подземните комуникации, поради което само за подобект „Пътища” има изоставане от 500 000 лева. На налице е и това, че ръководството на СП-3 като главен изпълнител не насити обекта с необходимата работна ръка, не започна работа своевременно на сменен режим, съгласно разпоредбите и технологическите разработки от СМК. На моменти даже бяха свалени от наличните работници за други обекти, поради което на ръководството на СП-3 са налагани неколкократни административни и дисциплинарни наказания. Освен това ЗСК – Стара Загора, като наш подизпълнител не изпълнява задълженията си по обекта. При план за 8-те месеца 793 000 лева изпълни 297 000 лева. Не работи на двусменна работа и в съботни дни, въпреки че затова има условия.
Проблемът с отговорността и изоставането на строителството предизвика съответната реакция и сега се провеждат ежеседмично координационни оперативки на обекта под ръководството на СМК. Подобри се използването на механизацията и с решаването на всички проблеми по проекти, рационализаторски предложения и др. е налице реална предпоставка за догонване на изоставането за 1980 година
Въпросът с командировките е решен съгласно съществуващите законни разпоредби в нашата страна.
По битовото устройване е направена първата крачка, но тепърва ще се работи с оглед през 1981 година този обект да стане като обект-еталон в битово устройване.”