Кредитите, отпуснати от банките на фирми и домакинства, достигнаха до 60.7 млрд. лв. през месец септември. Това е абсолютен рекорд за финансовата ни система, показват данните на БНБ.
Бизнесът дължи 56% от взетите заеми, а домакинствата са задлъжнели с общо 23.4 млрд. лв.
Огромният ръст на взетите потребителски кредити само в рамките на септември са 1.23 млрд. лв. Такова нарастване за месец в тази категория заеми не е регистрирано досега. Има значително намаление при ипотечните кредити – с 1.05 млрд. лв., което също е невиждано месечно нарастване. Тези аномалии могат да се обяснят с корекция на данните, която прави БНБ и прехвърляне на заеми от едната категория в другата, пише Economic.
Бизнес кредитите са на обща стойност 34.1 млрд. лв., което е нарастване с 540 млн. лв.
В последното издание „Банките в България“, в което БНБ проследява рисковия профил на системата през второто тримесечие – централната банка предупреждава финансовите институции да съобразяват кредитната си дейност в дългосрочно ниво на кредитния риск (особено в икономическите дейности с ясно изразена цикличност), за да се ограничи влиянието на евентуални бъдещи тенденции с неблагоприятен характер.
Прогнозите на БНБ: Внезапно повишение на лихвените проценти е възможно дори при запазване на настоящите ниски нива по инструменти на паричната политика в Еврозоната. Изостряне на чувствителността към риска в среда с неблагоприятни икономически и пазарни условия може да намери отражение в разширяване на рисковите премии, които са включени в лихвените проценти по кредитите, коментират банкови експерти.
Очакванията на БНБ са, че лихвите биха могли да нараснат и заради възможно повишаване на цената на привлечените средства за банките в такива условия (включително по-високата цена на финансирането, разпределяно в рамките на международните банкови групи).
През септември има значително намаление на лошите и преструктурираните кредити. Техният стойностен обем пада със 190 млн. лв. и проблемните заеми са вече под 11% от общо отпуснатите кредити. Общата им номинална стойност е под 4.8 млрд. лв.