[ad id=“225664″]
Малка инвестиция, висока възвращаемост, малко труд – деликатесно месо, чудотворен ефект за здравето и красотата на човека.
Бизнесът с охлюви е ниша, в която българи развиват вече повече от 10 години. Малка инвестиция, висока възвращаемост, малко труд – схемата предизвика бум на нови ферми.
Деликатесното месо върви за 6-7 евро на пазарите във Франция, Италия и Испания. Само Франция консумира 35 тона годишно, а България изнася около 100 тона култивирани охлюви.
Печалбата стига до 20000 евро на декар – няколко пъти повече от растителни култури, а първоначалната инвестиция е меду 15 и 25 хиляди лв. Първата „реколта“ пораства след 18 месеца. Минимум 5 декара свободна площ са необходими, за да бъде начинанието икономически изгодно. Ако фермата е на открито, нивата трябва да бъде с чиста почва и да е добре водоснабдена; при закрит тип ферми инвестицията е по-голяма, но позволява по 2 или 3 реколти на година. Средният добив е около 800 кг/декар, а максималният – 1500 кг/декар. Приходите на декар са около 2500 евро (при 800 кг), а годишните разходи – около 500 евро. Това е причината в страната да има стотици ферми. Броят им не е известен, защото част от тях не са регистрирани като юридически лица.
[ad id=“263680″]
Високата доходност на производството създаде условия за спекулации. Съществува „Български охлювъден клъстер“, който срещу заплащане, по договор, трябва да осигури техника, охлюви и да изкупи цялата продукция. След журналистически разследвания се оказа, че организацията преувеличава ползите и често не изпълнява обещаното.
Освен за деликатесно месо, охлювите се изкупуват и за производство на козметика и на лекарствени продукти. В тези сектори фермите не се конкурират със събирачите на диви охлюви – фармацевтичните и козметичните компании купуват само първо качество охлюви.
Тези компании се интересуват и от специални охлюви, „изобретени“ и живеещи само в България: млечно-кисели охлюви. Тези български животни са най-скъпите, защото са най-вкусни, съдържат най-много лечебни вещества и са най-ефективни в индустрията за красота. Учени от БАН случайно са открили, че бактерията лактобацилус плантарум живее в мекотелите. Комбинацията има чудотворни ефекти: подобрява резултатите при лечение на язва и заболявания на горните дихателни пътища; охлювите са без мазнина и са богати на антиоксиданти и витамини; допълнително, бактерията ги прави по-едни като боледуват по-малко. Бактерията вирее само у нас, което по естествен начин обезсилва международната конкуренция.
[ad id=“237001″]
Българите са едни от първите и при „доенето“ на охлюви. След монтаж на специални мрежи, охлювите се слагат въхру тях и им се пуска ток. В резултат от стреса, те се гърчат и изпускат много слуз. Веществото се обира и се изсушава и е търсено на световните пазари като важна суровина за козметичната индустрия. Секретът на охлюва съдържа антиоксиданти, имуномодулатори, пептиди, коензими, естествени антибиотици и протеинов комплекс, богат е на витамините А, С и Е.
Охлювъдството е сезонна работа. През зимата охлювите спят или измират. По закон сезонът за продажба е от 10 май до 30 юни – време, в което животните са в размножителен период, месото им не е вкусно и държавите-вносители не ги купуват. Всяка година в страната отварят около 50 пункта за изкупуване. Събирането на диви охлюви е сезонно препитание на много семейства. Появяват се и нерегистрирани изкупвачи – за тях са предвидени глоби от 100 до 5000 лв.
[ad id=“238430″]