От НАП няма да допускат в един магазин за обувки да продава едно дружество, а дрехи друго.
Това разделяне на една дейност на много фирми е с цел неплащане на ДДС. Един собственик, персонал и използвани помещения, в един магазин за обувки да продава една фирма, а дрехи друга. Или пък в една сладкарница фризерите за безалкохолните да се държат от една фирма, а тортите – от друга, с цел да не достигнат оборота от 50 хил. лв. годишно и да не плащат ДДС. Това са установили от приходната агенция по отношение прилагането на Закона за ДДС, пише Труд.
При наличие на случаи на еднородна дейност при общо използване на активи и човешки ресурси, формално извършвана от две или повече фирми, особено когато са свързани или действат съгласувано и при липса на ясни критерии за разпределяне на рисковете и ползите от дейността, това е индикация за обединяване на усилията на лицата за обща дейност чрез дружество по чл.357 от Закона за задълженията и договорите, пише в становището на НАП.
По силата на чл.9, ал.2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) неперсонифицираното дружество се приравнява на юридическо лице за данъчни цели. Пример би бил случаят, в който в един и същи офис две или повече фирми осъществяват едновременно еднородна дейност, използвайки общи активи, включително човешки ресурси, посочват от НАП. В такива случаи облагаемите обороти на участващите в неперсонифицираното дружество фирми ще бъдат обединявани, така че при преминаване на прага от 50 хил. лв. да бъдат регистрирани по ДДС, допълват от НАП.
В практиката са познати случаи на счетоводители да имат две фирми – едната с регистрация по ДДС, а другата без. Така в зависимост от това кой е клиентът им издават фактури с ДДС или извършват услуги без ДДС.