Нарът допринася за повишаване на хемоглобина и е по-добър антиоксидант от червеното вино

Нарът може да лекува много болести, а учените създават все повече нови лекарствени форми от него. Наскоро те успяха да отделят и масло от нар. Днес изучават неговите свойства и състав.

Обикновено хората се отнасят към нара като към вкусен плод и знаят, че сладките семена на нара допринасят за повишаване на хемоглобина.

Интересно е приложението на нара в тези области, където расте. Така например, в Грузия, приемат сок от нар при заболяване на гърлото и в състава на много противопростудни средства. Сухи цветове от нар и сушени корени на естрагон се използват при заболявания на устната кухина. В Шри Ланка приготвят отвара от червените цветове и я прилагат за предотвратяване на очни инфекции. Арабите употребяват нар при стомашно-чревни разстройства и главоболие.

А най-популярният начин за използване на нара в родината му е като противоглистно средство. С негова помощ са се справяли с лентовидните глисти повечето лекари от древна Гърция, Рим, Индия, Армения.

Поради съдържание на полифеноли кората от нар потиска развитието на вредните микроби в червата. В тази връзка се наблюдава голямо разнообразие на терапевтичната употреба на нара в традиционната медицина.

Отвара от плодове е и идеално средство за изплакване на косата след шампоан, косата става по-малко мазна, по-силна и расте по-добре.

Семките на нара, които съдържат фитоестрогени, са полезни при климактериум.

Широк и популярен метод за лечение на изгаряния е със сок от нар. Сокът се разрежда с вода, навлажнява се изгорената част, а след това засегнатата област се поръсва с прах от сух околоплодник. На раната се образува кора, под която бързо се образува нова кожа.

Сокът от нар съдържа повече антиоксиданти, отколкото всяка друга напитка, било то червено вино, зелен чай, сок от боровинки или червена боровинка. Поради това, започнаха да го препоръчват за превенция на сърдечносъдови заболявания и рак.

Но трябва да се отбележи, че лечебните свойства на нара настъпват едва след неговото продължително и редовно приемане, пише agronet.bg.