Снимка: Michael Nagle/Bloomberg |
Американските акции отбелязаха силни спадове в петък, като Nasdaq Composite изпрати най-лошия си месец от 2008 г. насам заради Amazon – последната жертва на разпродажбите в технологичния сектор.
Индексът на „сините чипове“ Dow Jones Industrial Average изтри 2,77%, или 939 пункта, до 32 977,21 пункта.
По-широкият индекс S&P 500 се понижи с 3,63% до 4 131,93 пункта, а технологичният NASDAQ падна с 4,17% до 12 334,64 пункта.
Nasdaq изтрива 13,3% от стойността си през април, най-лошото му месечно представяне от октомври 2008 г. S&P 500 отписва повече от 7%, най-лошият месец от март 2020 г., когато започна пандемията от коронавируса. Dow се понижава с близо 4% за месеца.
Американските акции изпращат мрачен месец заради затягането на паричната политика на Федералния резерв, ръстът на лихвите, устойчивата инфлация, подновеният ръст на случаите на коронавирус в Китай и продължаващата война в Украйна, пише CNBC.
„Пазарите се опитват да обгърнат много различни кръстосани течения“, казва Юнг-Ю Ма от BMO Wealth Management. „С повишаването на лихвите от Фед и всички несигурности, пред които е изправена световната икономика, е трудно да прогнозираме вълненията на пазара“, допълва анализаторът.
Технологичните акции са в епицентъра на разпродажбите през април, тъй като повишаването на лихвите натежава на оценките на компаниите. Проблемът с веригите на доставки заради войната в Украйна също спъва бизнеса.
Amazon в петък изтри около 14% от пазарната си оценка – най-силният спад на цената на акциите на глобалния търговец от 2006 г. Гигантът за електронна търговия отчете изненадваща загуба и издаде слаби прогнози за приходите през второто тримесечие.
В петък приключи една от най-натоварените седмици за сезона на отчетите за първото тримесечие на годината. Тя беше особено интензивна за технологичните компании, които предизвикваха настроенията на инвеститорите през цялата седмица.
Акциите на Apple паднаха с повече от 3%, след като ръководството каза, че ограниченията във веригата на доставки могат да попречат на фискалните приходи за третото тримесечие.
Акциите на Intel изгубиха 6,7%, след като компанията издаде слаби насоки за второто си фискално тримесечие.
Около 80% от компаниите от S&P 500 надминаха очакванията на анализаторите за тримесечните им печалби. Приблизително половината от компаниите, включени в индекса, са публикували отчетите си.
Трудната среда се подчертава от високата инфлация. Основният индекс на разходите за лично потребление – предпочитаният от Федералния резерв индикатор за инфлация, се повишава с 5,2% на годишна база.
Следващата седмица инвеститорите очакват срещата по политиката на Фед, отчета за работните места през април и вълна от корпоративни отчети, вкл. на Pfizer, Starbucks, Uber и други.