(NF) Броят на споровете, решени с медиация, се повишава в Северна Македония, но е нужно още да се работи за утвърждаването й

NF 21:05:31 09-06-2021
PK2104NF.001
Република Северна Македония – правосъдие – спорове

Броят на споровете, решени с медиация, се повишава
в Северна Македония, но е нужно още да се работи
за утвърждаването й

Скопие, 9 юни /БТА/
Медиацията спестява и пари, и време на гражданите и компаниите, избягвайки дълги и скъпи съдебни спорове, а предлага и поверителност на процедурата, което е особено полезно за търговските и семейните спорове, предаде специално за БТА агенция МИА. Докато в западните страни това е ефикасен начин за решаване на споровете с постигане на взаимноприемливо решение за двете страни, в Република Северна Македония още е необходимо да се работи за утвърждаването на медиацията.
През 2020 г. са регистрирани 1943 процедури на медиация, от които 65 процента, или 1275, са завършили със споразумение. Въпреки че страната е сред лидерите в региона по брой на случаите на медиация, все пак още около 40 процента от бизнес сектора не са запознати с нейните предимства.
Това заявиха днес участниците в годишната конференция „Медиацията – за нова култура в решаването на споровете“, организирана от Института за европейска политика /ЕПИ/ – Скопие в сътрудничество с Академията за съдии и прокурори „Павел Шатев“, Камарата на медиаторите на Република Северна Македония и Нидерландската федерация на медиаторите.
Министърът на правосъдието на Република Северна Македония Боян Маричич посочи, че в демокрациите медиацията е известен метод за разрешаване на спорове, а целта на страната е да бъде регионален лидер по спорове, решени с медиация.
„Никой не иска да хаби пари и време за решаване на спор, дали със съседа за някоя межда или за нещо по-голямо. Много по-добре е да се седне и с помощта на медиатор да се намери общо решение в рамките на закона и със спестено време и разходи“, заяви Маричич.
Той каза, че медиацията трябва да се развива и пропагандира в страната, за да стане успешен и функционален модел като в европейските страни.
„Общият брой на медиациите от 2007 до 2016 г. не можа да достигне и 100. Но от 2017 г. започва да се забелязва драстична разлика. През 2020 г. медиаторите вписаха 1943 дела в регистъра за процедурите на медиация на министерството на правосъдието. От тях 65 процента, или 1275, са завършили със споразумение. Нашата цел е този процент да се увеличава още повече, а Северна Македония да бъде регионален лидер по спорове, решени с медиация“, заяви Маричич.
В доклада на Европейската комисия е отбелязана нуждата от повишаване на съзнанието за използване на медиация и пропагандирането й и именно затова е подготвено ново законово решение, което ще бъде внесено в парламентарна процедура.
„Една от целите на проектозакона за медиацията е доближаване до практиките на страните-членки на ЕС, където при всяка ситуация на разрешаване на конфликтни и спорни положения акцентът се поставя върху алтернативното им решаване. В закона се въвежда и новост в начина на полагане на изпит за медиатори пред комисия, което ще влияе за създаването на качествени, професионални и обучени кадри“, заяви Маричич.
Директорката на Института за европейска политика Симонида Кацарска посочи, че техните проучвания за използването на медиацията в страната показват, че съществува разбиране у ключовите фактори за ползите от медиацията, но и че около 40 процента от бизнес общността не са запознати с нея.
„Резултатите са предварителни, но има готовност от страна на много от факторите, както и упътвания от страна на съдиите, по-голяма възприемчивост и от адвокатите, по-голямо съзнание от публичната администрация, която отбелязваме по отношение на потенциала, който предлага медиацията. Анкетата ни дава надежда, че сме на добър път, но отбелязваме, че 40 процента от анкетираните в бизнес сектора и публичната администрация не са запознати с медиацията. Имаме все още много поле за повишаване на съзнанието „, заяви Кацарска.
Посланикът на Кралство Нидерландия в Скопие Дирк ван Коп посочи, че медиацията е ефикасен начин за решаване и преодоляване на спорове с постигане на взаимноприемливо решение за двете страни, което се възприема като победа и за двете страни и същевременно е бързо и икономично.
„Медиацията има голямо приложение в семейните, деловите и трудовите отношения. В Нидерландия от 2012 г. медиацията се прилага и за закононарушения на малолетни. Вярвам, че нидерландският опит ще се предаде и във вашата страна“, каза Ган Коп.
Председателят на Камарата на медиаторите на Република Северна Македония Славе Младеновски посочи, че медиаторите в страната са показали, че медиацията е ефикасна и нейното приложение постоянно се увеличава.
„Нашата оценка е, че може да се стигне до значително увеличаване на броя на споровете, решени с медиация, ако се направят някои законови изменения. Измененията на закона за медиацията идват в момент, когато е констатиран напредък в прилагането й, и в предстоящия период фокусът ще бъде върху промоцията на концепцията в обществото“, каза Младеновски.
Директорката на Академията за съдии и прокурори Наташа Габер Дамяновска каза, че академията постоянно работи по развитието на концепцията за обучение и следи актуалните потребности на правосъдието в страната за по-ефикасно решаване на споровете.
Председателят на Нидерландската федерация на медиаторите Ган ван Цвитен посочи, че само през последните три месеца е работил на седем международни конференции, но няма място с толкова ентусиазъм като в Северна Македония.
„Когато за пръв път дойдох в страната преди няколко години, мислех, че това е начало на медиацията, но това беше много наивно от моя страна. Медиацията има определена традиция в Северна Македония от 2006 г. През последните четири години имате 3000 успешни медиации. Искам да подтикна медиаторите от Северна Македония да излязат от границите. Сега сте една от водещите страни в региона по медиация и е време да помогнете на другите, както и на вас ви помогнаха“, заяви Ван Цвитен.
Медиацията в Република Северна Македония е въведена през 2006 г., а действащият закон за медиацията е приет през 2013 г., но ефективно се прилага от февруари 2016 г. Реформите, свързани с медиацията като алтернативен начин за решаване на спорове са една от стратегическите цели на Стратегията за реформа на сектора правосъдие за 2017-2022 г. и новата законова рамка вече е в заключителна фаза.
Конференцията се провежда в рамките на проекта „Медиация, без дилема!“, който е финансиран от посолството на Кралство Нидерландия в Скопие.
/Галя Гергова/
/ПК/

Източник: http://www.bta.bg/