Nissan показа високотехнологичен зелен завод за следващото поколение електромобили

Nissan показа високотехнологичен зелен завод за следващото поколение електромобили

Снимка: Bloomberg LP

Nissan Motor планира да инвестира над 130 млрд. йени (1,2 млрд. долара) в прилагането на нови технологии, които ще направят глобалните ѝ заводи по-ефективни, по-малко замърсяващи и готови да произвеждат коли от следващо поколение като електромобили, предава Bloomberg.

В рамките на „Инициативата за интелигентни заводи“ Nissan е вложила около 33 млрд. йени през последните две години в инсталирането на развито оборудване в завода си в Точиги, северно от Токио. Сега компанията планира да приложи същата инициатива за големи заводи в Япония и САЩ, каза изпълнителният вицепрезидент на автомобилната компания Хидеюки Сакамото.

Още по темата

Сред заводите, в които Nissan планира да направи нови инвестиции, са тези в Опама и Кюшу в Япония и в Кантън и Смирна в САЩ. Инвестициите в последните два завода ще надхвърлят 70 млрд. йени, докато всеки от заводите в Япония ще получи почти същата сума, като инжектираната в Точиги, отбеляза Сакамото и допълни, че новото оборудване ще бъде въведено в заводите постепенно за период от около седем години.

Nissan представи в петък реновирания си интелигентен завод в Точиги. Въведените технологии там включват производствени инсталации за електромобили, повишаващи ефективността VR системи за обучение и нови автоматизирани части от производствените ѝ линии. Nissan ще електрифицира оборудването в завода и ще добива електричество от възобновяеми източници и горивни клетки в рамките на плана си за намаляване на въглеродните емисии от завода с 41% през 2030 г. спрямо нивата през 2019 г., отбеляза Сакамото.

Nissan обяви за първи път през 2019 г., че ще започне да инсталира развити технологии и оборудване в завода си в Точиги. Заводът с площ от 2,9 млн. кв. м произвежда около 250 хил. автомобила на година, включително няколко модела на бранда Infiniti. Заводът на Nissan в Точиги и технологиите му трябва да послужат като модел за глобалните заводи.

Nissan планира да започне производство на флагманския си модел електромобили Ariya в завода в Точиги през тази фискална година. Кросоувърът е един от 12-те нови модела, които Nissan планира да пусне на пазара в рамките на плана си за бъдещо развитие Nissan Next. Анализатори отбелязват, че моделът е от ключово значение за бъдещото представяне на автомобилния производител. Nissan отбелязва, че автомобилът е въплъщение на десетилетния опит в производството на електрически модели.

Тъй като заводът в Точиги ще произвежда електромобили, редица производствени линии е трябвало да бъдат модифицирани, така че от тях да излизат модели, задвижвани както с батерии, така и с бензин. Това е особено забележително в частта от производствената линия, отговаряща за сглобяването на задвижващите механизми – сглобяването на всеки компонент, който движи колата напред. Автоматизирани палети са програмирани да инсталират задвижващи механизми за електрически и конвенционални коли. Системата измерва размерите на колата и прави микрокорекции, за да гарантира, че всяка съставна част е инсталирана с точност до милиметър.

Има и инсталирани машини за производство на части конкретно за Ariya. За първи път в историята на масовото производство на автомобили според Nissan Ariya ще замени магнитите, използвани обичайно в роторите, с плътно навити медни проводници. Това подобрява ефективността на компонента на двигателя при движение с висока скорост и може да ограничи употребата на скъпи и рискови от гледна точка на доставките редкоземни метали.

За повишаване на ефективността в завода в Точиги се използват системи със смесена реалност за обучаване на служителите да извършват процеси като проверка на сложни автомобилни части за надраскване или деформация. При използването на системите за преглед на машинните елементи се появяват инструкции и стрелки показват зоните в частта, които трябва да бъдат проверени. Служителите могат също да инспектират симулация на кола.

В друг опит за повишаване на ефективността Nissan инсталира големи монитори в контролна стая на втория етаж от сграда в обекта. Те наблюдават 27 екрана за всякакви проблеми в производствената линия. Сензори, разпръснати по етажите на завода, предупреждават за проблеми, а служители, използващи системи с камера и таблет, са разпределени на различни места в завода, за да дават инструкции въз основа на получената информация от мониторите как да се разреши даден проблем. Nissan счита, че тази система намалява времето за възстановяване на оборудването с 30%.

източник https://www.investor.bg/…………