Нов модел за дистанционна грижа на възрастни

БЧК обсъжда иновативни решения в грижите за възрастните хора.  Едно от тях е възможности за дистанционно наблюдение на различни хронични заболявания и трайни увреждания.

Това ще подобри достъпа до самотни хора с хронични заболявания и трайни увреждания до професионални здравно-социални грижи, включително и на живеещите в отдалечени и малки населени райони, съобщава БНР.

„В България имаме изкривяване в посока на болничното лечение, а реалността изисква да бъдем малко по-гъвкави, да насочим своите усилия хората да останат по-дълго в своите домове, където да получават адекватна здравна и социална услуга“, коментира заместник-генералният директор на БЧК д-р Надежда Тодоровска. Тя е ръководител на проект, който се осъществява с помощна на две министерства – здравното и социалното, както и с помощта на Норвежката асоциация на местните регионални власти.

Дългогодишният опит на БЧК са стигнали до заключението, че е необходимо предоставяне на домашни грижи на възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания в домашна среда.

Според Тодоровска новите технологии позволяват повече хора да бъдат наблюдавани в домашна среда. „Да им се прави дистанционно ЕКГ, да се мери кръвното им налягане, да се мониторира сърдечната честота и съня. Да може да се помогне при различни спешни ситуации. Да кажем, възрастен човек, който живее сам, пада и това падане води до счупване или е в резултат на инфаркт или инсулт. Да има възможност системата да алармира в кол центъра, който ние ще създадем, и да помогне този човек бързо за получи адекватна подкрепа и грижа от съответните места.“

Всичко това се случва с различни  устройства, чиито датчици и сензори отчитат различни състояния в здравен аспект. При нужда от помощ възрастният човек ще може да извести чрез SOS бутон. До края на проекта ще бъдат обхванати 750 души, от които 500 ще разполагат със смарт устройства.

„Основно залагаме на хора, които са медицински кадри. В колцентъра ще бъдат подготвени медицински сестри или парамедици да работят със системата. Защото те трябва да знаят много добре, ще бъдат обучени в алгоритмите на провеждане на различните действия – при падане, аларма за лошо качество на съня, за това дали пациентът си е взел навреме лекарствата – ще има и аларма за подсещане за редовен прием на медикаменти.“

Тези механизми работят в Норвегия. Ние, тук в България, ще приложим нашия опит, защото не е възможно да се копира директно една система от държава като Норвегия. Новата услуга ще надгради дейностите на центровете „Домашни грижи“, функциониращи в област Враца.

Досегашните функциониращи са във Враца, Оряхово, Бяла Слатина и Криводол. В рамките на проекта ще бъдат създадени 3 нови центъра – в общините Видин, Белоградчик и Монтана. В рамките на проекта ще бъдат сформирани екипи от доброволци.