Нови промени в правилата при пенсиониране

Възрастта за пенсиониране да се повишава в бъдеще, да се въведат по-строги правила за получаване на пенсия от Държавното обществено осигуряване.

Ограничаване  достъпът до схеми за ранно пенсиониране, както и да се обсъдят възможности за въвеждане на многофондова система във втори и трети стълб на пенсионната система.

Последната реформа на пенсионната система, включваща повишаване на пенсионната възраст и стаж за мъжете и жените, беше от 2015 година. Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков каза, че това е довело до финансово стабилизиране на пенсионния фонд. На сайта на Националния осигурителен институт има обяснителни данни за повишението на възрастта за пенсиониране в следващите години. За да придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст (ОСВ), лицата трябва да имат навършена минимална пенсионна възраст и определен осигурителен стаж. Условията за придобиване първо право на пенсия за осигурителен стаж и възраст според датата на раждане на съответното лице както за миналата и настоящата, така и за следващите години. След 31 декември 2037 г. възрастта се обвързва с нарастването на средната продължителност на живота. Ако се пенсионирате тази година възрастта за пенсия е 61,4 години за жените и 64,2 години за мъжете. За нежния пол ще са необходими 35.8 години трудов стаж, докато за мъжете – 38.8 години.

През 2020 г. възрастта за жените ще е 61.6, а при мъжете – 64.4 години, докато стажът се очаква да расте с по 2 месеца/годишно. С ръст от 2 месеца годишно при жените и 1 месец за мъжете, през 2029 г. възрастта за пенсия ще е 65 години за мъжете при необходим стаж от 40 г. и 63 години за жените при 37 години стаж.

От 2030 до 2037 г., за когато са последните изнесени данни, се очаква възрастта за пенсия при двата пола да е 65 години, като в този период тя ще расте с по 3 години за жените и ще остане без промяна при мъжете. Необходимият стаж ще се запази – съответно 40 години за мъжете и 37 за жените.