Снимка: Samuel Corum/Bloomberg |
В момента САЩ разработват планове за действие при извънредни ситуации, в случай че руският президент Владимир Путин използва химическо, биологическо или ядрено оръжие. Това съобщава New York Times, като се позовава на членове на така наречения екип Tiger. Според материала екипът от служители в областта на националната сигурност е бил сформиран на 28 февруари – четири дни след нахлуването на Русия в Украйна – от Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на президента на САЩ Джо Байдън.
Tiger разглежда и възможните реакции, в случай че Русия нахлуе на територията на страна членка на НАТО и атакува конвои с оръжия и помощ за Украйна. Според New York Times екипът разглежда и сценарии, в случай че Русия се опита да разшири войната към съседни държави като Молдова и Грузия. Друг въпрос, който екипът разглежда, е как европейските страни да се подготвят за големия брой бежанци.
Очаква се тези непредвидени обстоятелства да заемат централно място на извънредното заседание на западните лидери в Брюксел в четвъртък, когато президентът на САЩ Джо Байдън ще се срещне с лидерите на останалите 29 държави от НАТО за първи път – при закрити врата, без мобилни телефони и помощници – откакто Путин нахлу в Украйна.
Само преди месец подобни сценарии изглеждаха по-скоро теоретични. Но днес и в Белия дом, и в централата на НАТО в Брюксел се отбелязва, че Русия може да прибегне до най-мощните оръжия в арсенала си, за да се спаси от военната безизходица.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг подчерта в сряда спешността на усилията за подготовка, като за първи път заяви пред репортери, че дори ако руснаците използват оръжия за масово унищожение само в Украйна, те могат да имат „ужасни последици“ за хората в страните от НАТО. Той изглежда има предвид опасенията, че химически или радиоактивни облаци могат да се пренесат през границата. Един от разглежданите въпроси е дали подобни съпътстващи щети биха се считали за „нападение“ срещу НАТО съгласно неговия устав, което може да изисква съвместен военен отговор.
Настоящият екип Tiger е създаден с меморандум, подписан от Джейк Съливан, съветник по националната сигурност на Байдън, на 28 февруари, четири дни след началото на инвазията. Предишни екипи са работили месеци наред зад кулисите, за да подготвят правителството на САЩ за вероятността от руско нахлуване в Украйна.
Това са въпроси, с които Европа не се е сблъсквала от времето на Студената война, когато НАТО имаше много по-малко членове, а Западна Европа се притесняваше от съветско нападение, насочено към Германия. Но на малцина от лидерите, които ще се срещнат в Брюксел в четвъртък, някога им се е налагало да се занимават с тези сценарии – а на много от тях никога не им се е налагало да мислят за ядреното възпиране или за последиците от детонацията на ядрени оръжия на бойното поле, които са проектирани да бъдат по-малко мощни от тези, унищожили Хирошима. Опасенията са, че Русия е по-склонна да използва тези оръжия, именно защото те заличават разликата между конвенционалните и ядрените оръжия.
Сенатор Джак Рийд, демократ от Роуд Айлънд, който оглавява Комисията по въоръжените сили, заяви в сряда, че ако Путин използва оръжие за масово унищожение – химическо, биологическо или ядрено – „ще има последствия“ дори ако използването на оръжието е ограничено до Украйна. Рийд заяви, че радиацията от ядрено оръжие например може да се разпространи в съседна страна от НАТО и да се счита за нападение срещу член на НАТО.
„Това ще бъде много трудно решение, но то ще трябва да бъде взето не само от президента, но и от целия Съвет на НАТО“, каза Рийд пред репортери, имайки предвид ръководния орган на западния алианс.
„Най-важното е, че това е решение на НАТО“, каза Рийд. „Това няма да бъде решение само на президента. Не мисля, че той ще иска да предприеме едностранни действия“.
Един от основните въпроси, които Tiger разглежда, е прагът, който може да накара алианса да използва военна сила в Украйна. Байдън даде ясно да се разбере, че изпитва огромно нежелание да го направи, опасявайки се, че пряката конфронтация с Русия може да доведе до ескалация на конфликта извън контрол. „Това е Трета световна война“, отбеляза той наскоро.
Втори екип от служители, също създаден с меморандума на Съливан от 28 февруари, проучва дългосрочните възможности на САЩ да подобрят геополитическата си позиция в резултат на инвазията на Путин. В Белия дом се смята, че руският лидер е допуснал огромна стратегическа грешка – такава, която ще намали авторитета на Русия, ще осакати икономиката ѝ и ще отчужди потенциалните ѝ съюзници в продължение на години. Други служители обаче предупреждават, че конфликтът е в началото си и това заключение може да се окаже преждевременно.
Все пак официални лица смятат, че вероятността Путин да прибегне до детонация на ядрено оръжие е малка. Но постоянният поток от напомняния от страна на Русия, че разполага с готов арсенал и може да го използва в отговор на всичко, което възприема като „екзистенциална заплаха“, постави Вашингтон в състояние на повишена готовност.
Байдън ще обсъди със съюзниците „как да се справим с реториката и коментарите, идващи от Русия по целия въпрос за потенциалната употреба на ядрени оръжия“, заяви Съливан пред репортери в сряда.