ОБРАЗОВАТЕЛНОТО ДЕЛО – ГРИЖА НА ЦЯЛАТА ОБЩЕСТВЕНОСТ

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр.111, 1980 година
ПРЕУСТРОЙСТВОТО – НЕПОСРЕДСТВЕНА ЗАДАЧА
Вчера в градския дом на културата в Стара Загора се проведе пленум на общинския комитет на БКП, който да разгледа проблемите и задачите, свързани с преустройството на образователното дело в окръга. В работата на пленума взеха участие членовете и кандидат-членовете на общинския партиен комитет, просветни и стопански дейци, ръководители на обществени организации, както и председателите на училищните настоятелства. Тук бе и секретарят на ОК на БКП Наньо Стефанов. Пленума откри и ръководи Николай Косев, първи секретар на общинския комитет на БКП.
Доклад на тема „преустройството на образователното дело – непосредствена задача на партийните, държавните, стопанските и обществените органи и организации в Старозагорската селищна система” изнесе Симеон Първанов, секретар на общинския комитет на БКП. В него той се спря на необходимостта от задълбочено осмисляне целта на преустройството на образователното дело, което трябва да се превърни в дело на цялата общественост. Бяха поставени и редица въпроси, свързани непосредствено с най-близките задачи на преустройството. Изтъкна се необходимостта от нов подход в решаването на такива важни проблеми като квалификацията на учителските кадри, повишаване ефективността на урочната работа. С особена острота бе поставена проблемата за недостатъчната материална база на учебното дело в окръга. Заедно с това бяха разгледани и редица моменти, свързани с ролята и задачите на училищните настоятелства, за многостранната подготовка и реализация на младите хора. Особено внимание беше обърнато на въпроса за интеграцията между органите на народната просвета и ръководствата на народното стопанство, за задълбочаване на контактите със стопанските предприятия, за правилното професионално ориентиране на подрастващите. Бяха разгледани и някои аспекти от работата на първичните партийни организации в училищата.
След доклада бяха направени изказвания. Пленумът единодушно прие комплексна програма за развитието на образователното дело в Старозагорската селищна система през VІІІ петилетка и до 1990 година.
(ВС)

ОБРАЗОВАТЕЛНОТО ДЕЛО – ГРИЖА НА ЦЯЛАТА ОБЩЕСТВЕНОСТ
Само ден ни дели от започването на новата учебна година. За нейната подготовка, за новите задачи, които предстоят да се решават във връзка с по-нататъшното развитие на образователното дело в окръга, представител на вестника разговаря с Петър ЩИЛЯНОВ, директор на окръжната дирекция „Народна просвета”.

-Др. Щилянов, на прага сме на новата учебна година. Всичко ли в нейната подготовка вече е завършено?
-Можем да кажем, че вече сме готови за откриването на новата учебна година. Независимо от някои проблеми в Старозагорската, Гурковската и някои други селищни системи ремонтът на учебните сгради беше своевременно приключен. Предстои откриването на нова училищна сграда в кв. „Лозенец”, където ще бъде настанено ХІІ основно училище. В най-скоро време тук ще приключат последните довършителни работи, формиран е неговият учителски колектив, назначено е неговото училищно ръководство. През летните месеци беше отделено голямо внимание на подреждането на учителските кадри. За настоящата учебна година в окръга бяха разпределени около 160 млади специалисти, голямото болшинство от които са с висше педагогическо образование. Въпреки съществуващите трудности поради голямата наситеност на окръга с учителски кадри те бяха устроени на работа. Особено голямо внимание беше отделено на отдалечените селища в окръга, в които години наред се назначаваха нередовни учители. До момента ние не сме назначили нито един нередовен учител.
Приключва приемът и в средните училища на окръга. Държавният план за приемане на ученици в техникумите и в средните общообразователни училища е изпълнен 100 на сто. Известни затруднения имаме обаче с приема в средните професионално-технически училища. При план 2 480 ученици досега са приети 2 220, т.е. имаме неизпълнение с 260 ученици. Най-голямо неизпълнение имат СПТУ по промишлено строителство в Стара Загора, СПТУ по текстил в Казанлък, СПТУ по машиностроене в Чирпан, СПТУ по промишлено строителство в Казанлък, СПТУ по електропорцелан в Николаево. Неизпълнение имат още СПТУ по строителна керамика в с. Черна гора, СПТУ към техникума в Раднево и СПТУ към техникума в Гълъбово. Причините за това се крият в изключително напрегнатия план за тази година, чието изпълнение е възможно, ако всички ученици, завършващи VІІІ клас от окръга, продължават образованието си в горна степен. Но всяка година около 100-150 ученици по различни причини не продължават образованието си. Независимо от трудностите обаче ние можем и трябва да се доближим до цялостното изпълнение на плана, резерви за това съществуват. Все още има значителен брой незаписани ученици от нашия окръг, а освен това не е изпълнен планът за приема на ученици от други окръзи.
При добра подготовка се проведоха тазгодишните септемврийски съвещания с директорите и учителите, на които беше направен анализ на резултатите от учебно-възпитателната работа през изтеклата учебна година и бяха набелязани пътищата за успешната работа през новата учебна година.
Значителни усилия се отделят и за реконструиране, модернизиране и разширяване материалната база на образованието. В момента в окръга се строят пет училища и много училищни надстройки, пристройки, а така също и детски градини. През първото полугодие имаше известно изоставане в изпълнението на строителните задачи. Но сега се работи успешно за неговото преодоляване.
-Какви са основните задачи през новата учебна година във връзка с изпълнение на решенията на Юлския пленум на ЦК на БКП и Първия конгрес на народната просвета?
-Задачите са много добре конкретизирани в Указанието на Министерството на народната просвета за организиране на учебно-възпитателната работа през учебната 1980-81 г. Съгласно тези документи усилията на училищните ръководства и учителските колективи ще бъдат насочени към привеждане на досегашната образователна структура към новите изисквания и въобще към онези непосредствени задачи, произтичащи от Тезисите за вливане на ново съдържание в учебно-възпитателния процес и за създаване на необходимите научни, педагогически и материални предпоставки за последователното изграждане на единното средно политехническо училище. Всичко това означава, че усилията на учителските колективи трябва да бъдат насочени към комплексното усъвършенствуване на учебното съдържание, методите и организацията на цялостния учебно-възпитателен процес с оглед повишаването на неговото качество и ефективност. В указанието на МНП са дадени насоките за коригиране на учебните програми по различните учебни дисциплини, посочени са пътищата и средствата за актуализация на програмния материал в съответствие със съвременните научни постижения и дидактическите принципи. Заедно с това се препоръчват и подходи за преодоляване на информационната и режимната претовареност на учениците, за по-съвременно преподаване на материала.
-С какви проблеми трябва да се справи окръгът в предстоящото преустройство на образователното дело?
-В изпълнението на тези задачи трябва активно да се включат държавно-обществените органи на образованието, обществено-политическите организации, трудовите колективи и родителската общественост. Съществена роля за тяхното решаване ще изиграе и активното включване в помощ на училището на културните и научните институти в окръга. За целта от Окръжния съвет за народна просвета са разработени специални програми за съвместна координирана дейност. Важна задача през настоящата година ще бъде разширяването на експеримента с обучението на 6-годишните деца. Първите резултати от този експеримент, който се проведе в Първо основно училище в Гълъбово и в основното училище в с. Горно Сахране, са добри. През тази година в него ще се включат VІ основно училище в Стара Загора и основното училище в с. Оризово. От следващата учебна година съгласно Тезисите 17 на сто от 6-годишните деца ще постъпят в училище. Тази задача е изключително отговорна. Нейното успешно осъществяване ще изисква усилията не само на учителските колективи, но и на общинските народни съвети, кметствата, държавно-обществените органи, на цялата общественост.
Преустройството на образователната структура, което ще доведе до изграждането на новото единно средно политехническо училище – училището на бъдещето, ще се решава в един продължителен период от време. Той ще обхване периода на VІІІ петилетка, а някои процеси ще продължат до 1990 година. Във връзка с това Окръжният съвет за народна просвета разработи комплексна програма за развитие на образователното дело в окръга, която ще бъде предложена за обсъждане и утвърждаване на сесия на Окръжния народен съвет. В нея се предвижда постепенното преминаване от сегашната общообразователна структура към ЕСПУ. Разработена е мрежата на училищата, които ще функционират през VІІІ петилетка. Тя е съобразена с нуждите на населението, с потребностите от кадри за икономиката на окръга, с изискванията, произтичащи от Тезисите. В тази програма също така е разработен и въпросът за изграждане материалната база на новото ЕСПУ, въпросът с учителските кадри и подготовката им