София, 2 юли /БТА/
Генералният директор на БТА Кирил Вълчев предлага цялата информация в Агенцията, свързана с ваксинацията срещу Covid-19, да бъде със свободен достъп. Той участва в среща в Гранитна зала в Министерския съвет с Обществения съвет, създаден с цел повишаване на обществената информираност за ползите от ваксините.
По думите на Вълчев БТА е в процес на преход към отваряне, технически все още не е готова да отвори цялата информация, която получава от света, но специално частта за ваксинирането може да се обособи в отделна секция, така че и медиите, които нямат възможност да си плащат в момента, още преди март следващата година, когато агенцията ще е изцяло отворена, да могат да използват тази информация.
Той подчерта, че информацията, поместена в медиите, зависи от властта – нито БТА, нито другите медии могат да си я измислят. „Сигналите , които идват през световните агенции също са противоречиви – нито можете да очаквате от БТА, нито от друга медия, информацията от Европейската агенция по лекарствата, която в една вечер изброява почти цяла Европа по държави със съмнителни дози ваксина „Астра Зенека“, както се случи тази пролет, да не бъде поместена в емисиите“, посочи Вълчев.
Според него отговорността остава у тези, които управляват, както в България, така и навсякъде по света. Той смята, че ще е полезна и информацията от българите по света, БТА има контактни общности, които могат да разказват какво се случва по света.
Вълчев смята, че дискусии като днешната показват, че България има нужда от медиите си, има нужда от истинска информация, не е от слухове и лъжи в социалните мрежи. За тази цел обаче трябва да си даваме сметка, че медиите са в изключително трудно положение – рекламният пазар се сви, регионалните медии, които са най-близо до хората, са буквално в колапс, посочи генералният директор на БТА. По думите на Вълчев очевидно отвъд хоризонта на това правителство, отвъд хоризонта само на едно правителство и конкретна кампания, нашето общество трябва да намери модел, който чрез държавата си да помага на медиите. В момента парите, които се дават за такъв тип кампании, европейски средства, често са за да се покрият таксите за разпространение за различни лицензии към Комисията за регулиране на съобщенията, СЕМ. „Подходът дайте да дадем, кампания по кампания, не е верен“, каза Вълчев.
Той сподели лична история около пътуванията си в 182 държави. В поне половината, за да влезеш в държавата, искаха ваксини, аз имам поне половин дузина ваксини, каза Вълчев.
Според него при всички здравни спорове, които се водят за ползи и рискове от ваксините, социалният аспект на ваксините като пропуск за общуване става водещ. Дали на някого в България му харесва или не, за да пътуваш ваксината се превръща в пропуск, какъвто пропуск е ваксината против жълта треска за Африка, каза той. Превръща се в пропуск за културни събития, за участие в празници и това силен аргумент за българите, който трябва да бъде използван в обясненията дали трябва да се ваксинираш, смята Вълчев. Той изрази надежда, че ваксините срещу Ковид, ще се окажат като ваксините за жълта треска, които се слагаха на 10 години, а вече се е доказало, че не е нужно да се реваксинираш на десет години.
Източник: http://www.bta.bg/