(OF) БТА и НИМХ с обща секция с отворен достъп – представят истинската прогноза за времето в 19 черноморски и 14 планински курорта

София, 7 юли /БТА/
От днес БТА е с нова секция със свободен достъп на сайта си (bta.bg), която представя подробна прогноза за времето за следващите 36 часа, подготвена от синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. Това става по силата на договор за сътрудничество между двете институции, който беше подписан на 22 юни от директорите на НИМХ проф. Христомир Брънзов и на БТА Кирил Вълчев.
Секцията е обогатена с графики, които показват прогнозата за температурата на въздуха, морската вода и вълнението на морето в 19 точки на черноморския бряг – нос Шабла, нос Калиакра, Балчик, Албена, Златни пясъци, Св. Св. Константин и Елена, Варна, Обзор, нос Емине, Слънчев бряг, Несебър, Поморие, Бургас, Созопол, Приморско, Китен, Царево, Ахтопол и Синеморец. В друга таблица е представена прогнозата за температурите в планините – на връх Мусала, връх Тодорка, връх Ботев, Черни връх, х. „Алеко“, Рожен в Родопите, връх Мургаш, Пампорово, Боровец, Смолян, Банско и Добринище. Графиките се актуализират два пъти в денонощие. През зимата информацията ще бъде обогатена и с дебелината на снежната покривка в тези точки. Предстои есента БТА да започне да публикува и информация от НИМХ с прогноза за времето в балнеокурортите ни.
При очаквани опасни хидрометеорологични явления БТА ще разпространява незабавно информацията от НИМХ – единствената оторизирана служба, която има право да издава предупреждения за опасни явления от хидро-метеорологичен характер.
„Прогнозата за времето, която предоставяме, е точна, тъй като се подготвя от специалисти и учени от НИМХ с богат опит, използващи научна методология и регулярни измервания в нашите метеорологични станции, извършвани по стандартите на Световната метеорологична организация. Използването на числени модели за прогноза на времето е основна част от ежедневната ни дейност, като това не е формален акт на разчитане на тези модели, а аналитично прилагане на резултати от тях за съставяне на прогнозите за времето. Част от числените модели се разработват от учени в НИМХ, като разделителната им способност позволява отчитането на детайли, което при сложната подложна повърхност, каквато има България, е от изключително важно значение“, коментира Анастасия Стойчева, ръководител отдел „Метеорологични прогнози“ в НИМХ.
Представяме и точна информация за очакваното вълнение на морето, благодарение на нашия екип учени по морска метеорология, които разработват и подобряват специален числен модел за прогнозиране на вълнението по българското Черноморие. Отскоро разполагаме и с нова модерната техника за измерване в реално време с голяма честота важните характеристики на морската вода по крайбрежието, допълни тя.
„След свободния достъп до информацията за изборите и за ваксинацията срещу КОВИД-19 в България и по света, с подробната прогноза за времето на НИМХ БТА прави още една стъпка към отключването на информацията от националната агенция, която, съгласно закона, от март следващата година ще се разпространява напълно свободно. Вярвам, че сътрудничеството ни с НИМХ в новата секция, която създадохме, ще бъде в подкрепа на българския туризъм, тъй като точната прогноза за времето дава възможност за планиране на почивки и пътувания до конкретни места, които досега бяха включвани в обобщената информация за по-големи райони с фрази като „по Черноморието ще вали“ без навсякъде по морския бряг наистина да вали. С промяната използваме добрия пример от други туристически страни, в които прогнозата за времето се обявява за отделни курорти. Допълнително прогнозата на НИМХ дава добавена стойност, защото се основава на реални измервания и анализ на учени, а не само на математически модели, на каквито се базират много други прогнози в интернет“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
„Призовавам колегите от медиите, които публикуват прогнозите, да се позовават на БТА и НИМХ, тъй като зад тази важна за всички информация стои трудът на десетки учени“, допълни Кирил Вълчев.

Източник: София

Източник: http://www.bta.bg/