София, 24 юни /БТА/
В процес на отпечатване са хартиените бюлетини за изборите на 11 юли. Ще бъдат отпечатани 7 408 500 хартиени бюлетин. Те са толкова, колкото са и избирателите в избирателните списъци, съобщи на брифинг в ЦИК днес говорителят Росица Матева.
ЦИК е взела решение в чужбина да има общо 421 машини в 273 секции. В страната ще има машинно гласуване в 9401 Секционни избирателни комисии, като в 700 от тях ще бъде поставена и втора машина.
На частичните местни избори в неделя ще е гласува в 188 секции, като в 150 секции – с машина, а в 38 с допълнителна втора машина в община Благоевград и в село Ясен.
За гласоподавателите, които ще са на почивка в страната и чужбина на 11 юли, следва да знаят, че след 2009 г. в страната българските избиратели могат да гласуват само по постоянен или по настоящ адрес, ако имат заявен такъв, уточни Росица Матева. Срокът за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес изтича в събота, на 26 юли, напомниха от ЦИК. От комисията посочиха по този повод, че избирателите, които нямат регистриран настоящ адрес, различен от постоянния, няма да могат да гласуват по друг начин, освен по настоящ адрес, ако подадат заявление за това до посочената дата.
Матева каза още, че процедурата по доставката на допълнителните 1637 машини за гласуването на парламентарните избори на 11 юли е завършена, като обявеният за изпълнител е Информационно обслужване. С постановление на МС вчера са одобрени и допълнителните разходи по бюджета на ЦИК, за да извърши плащането. Днес, с друго решение на МС, е възложено на Информационно обслужване на сключи договор с ЦИК за изпълнение на обществената поръчка.
Машините за вота на 11 юли ще бъдат в страната до края на седмицата, каза говорителят Цветозар Томов.
Като наблюдатели на изборите за Народно събрание са регистрирани 21 организации, заявления са подали и две социологически агенции, но все още не са регистрирани, добави Матева.
Цветозар Томов информира, че са приключили и преговорите с политическите сили за назначаване на СИК извън страната. По думите му това разпределение е успешно, защото разпределението е резултат от споразумение между отделните парламентарно представени политически партии. Местата, които ще се заемат от тези представители, са около 1000 или 25 процента от всички членове на СИК, които ще бъдат на 11 юни. Незаетите места трябва да бъдат запълнени от кандидати на българските общности по света и на МВнР, посочи Томов.
Има одобрени методически указания за местните избори, в които подробно са описани ситуациите, които биха могли да доведат до преустановяване на машинното гласуване, каза Росица Матева. В случаите на спиране на тока, например, то може да продължи с батерии, които работят за около 3 часа – време за което електрическото захранване да се възстанови.
Преустановяване може да има само, ако машината спре да работи. Тогава СИК трябва да състави констативен протокол, да уведоми Общинската избирателна комисия и съответно ЦИК, която да вземе решение гласуването да продължи на хартиена бюлетина.
Няма да има необходимост машините, които ще използваме в частичните местни избори да бъдат преоборудвани с нов софтуер за изборите на 11 юли. „Слава Богу, след изпълнението на поръчката за допълнителните 1637 машини, ще бъдат доставени всички устройства, които чакаме и няма да се наложи да гласуваме с тези машини“, коментира Цветозар Томов.
Преди началото на брифинга днес говорителите на ЦИК направиха демонстрация на бюлетината, с която ще се гласува на частичните местни, като подчертаха, че машинният вот ще е идентичен с този на изборите за народни представители на 11 юли. Членовете на СИК ще бъдат обучени, ако някой избирател се застои по-дълго от 2-3 минути пред машината, да го попитат какви затруднения има и да могат да му окажат помощ от дистанция, без да се наруши тайната на вота, каза Росица Матева.
„Ако питате обаче дали ЦИК има институционална власт, правомощията да предотврати масови саботажи на изборите, краткият отговор е „не“, коментира Цветозар Томов. По думите му това трябва да е задача на всички ангажирани с изборите институции и дори на цялото общество. „Ние ще направим каквото ни е по силите, добре е това да направят и медиите. Защото опити, по всичко личи от начина, по който върви предизборната кампания, за саботаж на изборите ще има. Ще има опити за саботаж в СИК, ще има опити в РИК, има такива опити и в самата ЦИК. Това е обстановката, в която произвеждаме тези избори“, коментира Цветозар Томов.
Източник: http://www.bta.bg/