(OF) Министър Николай Денков връчи грамоти на 49 отличници, придобили квалификация по професията „Приложен програмист“

София, 22 юни /БТА/
Служебният министър на образованието и науката проф. Николай Денков връчи днес грамоти на четиридесет и девет отличници, които са придобили квалификация по професията „Приложен програмист“ по Националната програма „Обучение за ИТ кариера“. С пълен отличен завършва Мария Илиева – възпитаничка на Природоматематическата профилирана гимназия „Св. Климент Охридски“ в Монтана. Награди получиха също деветима учители за принос и постижения в обучението по националната програма. Преподавателите работят към изнесените центрове за подготовка в Бургас, Русе, Правец и Пловдив.
След тригодишно обучение завърши вторият випуск на „Обучение за ИТ кариера“. Двадесет и девет от 164-мата възпитаници на програмата вече работят в ИТ компании, а други 16 са започнали стаж. Почти всички ще продължат образованието си в български университети в сферата на компютърните науки.
Петима от отличниците са възпитаници на Средното училище „Христо Ботев“ в село Чепинци, десет са от област Бургас, осем – от Пловдив, по трима – от Казанлък и от Сливен, по двама – от Хасково, Велинград, Пазарджик и Панагюрище. По един отличник има от София, Русе, Монтана, Плевен, Димитровград, Долна Митрополия, Велико Търново, Смолян и Златоград. Двама са от област Кърджали, като единият e от село Припек. Сред наградените е и ученик от Средното училище „Христо Ботев“ в село Кубрат.
По програмата се осигурява обучение по програмиране на ученици от 10-и, 11-и и 12-и клас, които не изучават професия от професионалното направление „Компютърни науки“.
Занятията са комбинация от присъствени и онлайн дейности. Те са в свободното време на учениците – през седмицата, в събота и неделя, или през ваканциите. Обученията се организират от пет центъра – в София, Правец, Русе, Пловдив и Бургас, и са в над 40 населени места.
Учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ индустрията, висшите училища и професионалните гимназии. В преподаването се включват и специалисти от ИТ сектора и от висшите училища, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците.
От началото на програмата през 2017 г. до момента са участвали над 2300 ученици. За предстоящата година са осигурени 670 000 лева от бюджета на МОН.
Ученици, които през следващата година ще бъдат в десети клас, могат да кандидатстват за включване в обученията. Одобрените сред тях ще получават учебните материали и ще бъдат оценявани в специална платформа.
От следващата учебна година Националната програма „Обучение за ИТ кариера“ е надградена с нов модул за придобиване на високотехнологични знания и умения. По него могат да кандидатстват училища, които имат професионално обучение съвместно с партньорски фирми от ИТ сектора. Те трябва да разработят предмет или модул в сферата на високите технологии. Разработките могат да бъдат свързани с програмиране и програмни езици, обработка на големи данни, дигитален маркетинг и предприемачество, изкуствен интелект, виртуална и добавена реалности и др. Ако проектното предложение бъде одобрено, училищата и техните партньори ще могат да обучат учители, които след това да преподават новото учебно съдържание в същите училища. Училищата кандидатстват до 30 юни т.г.

Източник: София

Източник: http://www.bta.bg/