(OF) София е сред четирите града финалисти в конкурса „Зелена столица на Европа“ за 2023 г.

София, 14 април /БТА/
   София е сред четирите града финалисти в конкурса „Зелена столица на Европа“ на Европейската комисия /ЕК/ за 2023 г., съобщи за БТА Елица Панайотова, координатор на проекта „Зелена София“, част от Асоциацията за развитие на София, които работят по подготовката на кандидатурата на София в конкурса.
   На първо място сред финалистите в конкурса, в който участват 16 града, е класиран Хелсинборг /Швеция/ с 46 точки, втора е София с 44 точки, Талин /Естония/ има 42 точки, на четвъртият финалист е Краков /Полша/ с 31 точки. На 9 септември във Финландия градовете ще представят своите финални презентации и ще бъде избрана Зелената столица на Европа за 2023 година, каза Панайотова. Тя информира, че конкурсът е иницииран през 2006 г. с подписването на меморандум в Талин, с който се поставя началото на конкурса „Зелена столица на Европа“.
   През 2008 г. ЕК го учредява официално и от тогава до днес има различни градове у нас, и в Европа, които печелят наградата „Зелена столица на Европа“. Това не са градове, които задължително са най-зелени в общия смисъл на думата, а са градове, които са постигнали напредък в дванайсет области, в които се оценява представянето на всеки един град, подчерта Панайотова. Сред областите изменения на климата, смекчаване и адаптация, устойчива градска мобилност, земеползване, природа и биоразнообразие, качество на въздуха, акустична среда, отпадъци, води.
   Оценяват се усилията на градските администрации за подобряване на общото екологично положение на града. Сравняват се описаните по документи действия на градовете с реалните данни за състоянието и качеството на средата. София не е най-зеленият град, особено в сравнение със скандинавските градове, но организаторите оценяват напредъка в усилията на администрацията. Ценното в конкурса е, че експертите, които преглеждат подадената информация, дават препоръки по всяка една от темите. Препоръките се подават до администрацията на Столичната община с идеята те да се превърнат в мерки за действия, обясни за БТА Панайотова.
   Всеки един град, който подаде кандидатура, се разглежда от двама независими експерти, които оценяват и сравняват данните за града с такива отпреди пет или десет години. Сравняват състоянието до момента по съответните параметри, какви са направените мерки, политики, стратегическите документи, какви са също така мерките, които градовете предвиждат да вземат, поясни Панайотова. По думите й на базата на тази оценка през миналата година София беше класирана на седмо място, а тази година е класирана сред четирите финалисти.
Предстои да подготвим програмата за финала на конкурса „Зелена столица на Европа“, която да представим с конкретни проекти и бюджети за тях, какво ще направим дотогова, а и през 2023 година.
   Панайотова информира, че от няколко години за печелившия в конкурса има парична награда като за тази година например сумата е 600 000 евро, с уговорката тя да бъде инвестирана от съответната местна администрация в „зелени“ политики. Целта на ЕК в този конкурс е темата за зелените градове да става все по-популярна не само сред градските администрации, но и сред националните институции, бизнеса, гражданите. Участието в конкурса е много добър шанс за София, препоръките вече са дадени и те ще бъдат приведени в действия, каза още координаторът на проекта „Зелена София“.

Източник: Брюксел

Източник: http://www.bta.bg/ .