София, 17 юни /БТА/
До седмица ще обявим какво ще предприеме Министерството на енергетиката за запазване работата на мини Марица-изток и на ТЕЦ Марица Изток 2, без да се налага повишаване цената на електроенергията от първи юли, каза пред журналисти днес Андрей Живков, министър на енергетиката.
Липсата на перспектива и на каквато и да е идея за развитие на комплекса Марица-изток е причината усилията ни да са насочени към него, посочи той.
Работим по различни варианти, скоро ще имаме окончателно решение, така че да не се стига до социален стрес. От мините и ТЕЦ Марица Изток 2 ще искаме преразглеждане на разходите и начина на управление на дружествата, допълни той. Енергийните дружества в Маришкия басейн работят на голяма загуба заради цената на емисиите въглероден двуокис.
През програми на Плана за възстановяване и устойчивост ще се търсят от ЕС 700 милиона евро за плавен преход за инсталиране на мощности на природен газ от 1.5 гигавата и след това заменянето им до края на 2029 година с изцяло ВЕИ мощности, обясни министърът. С проекти по тези програми, за които обаче се чака одобрението на ЕК, ще кандидатстват всички дружества в района, включително и т. нар. „американски централи“. Освен парите от грантовата схема на ЕС, фирмите ще трябва да участват с поне 40 процента свои средства в изпълнението на предлаганите проекти.
Целта е енергийната система да остане устойчива и балансирана, но да носи съвсем друг въглероден отпечатък, допълни Живков.
Екип на министерството е направило оглед на място да види как се изпълнява строежът на газовата връзка с Гърция. Има забавяния на доставката на компоненти за газопровода, каза министърът. Ведомството е изпратило писмо до компанията, която строи газопровода, че срокът на договора за изпълнение трябва да бъде спазен и ако това не стане, ще започнат да текат неустойки от 90 000 евро на ден.
Газопроводът „Балкански поток“ не е финансово издържан проект и не е ясно кога ще може да бъде изплатен от транзитните такси, допълни Живков. България се е отказала от 1.350 млрд. лв. приходи от транзит на газ за 10 години, като същевременно „Булгартрансгаз“ е задлъжнял с още толкова за строителството на тръбата. Другото, което ни смущава, е, че финансовата рамка за газопровода не е предвидила ограничението на фосилните горива в бъдеще, каза още той.
Източник: http://www.bta.bg/