Какво има в ол инклузива, който ни предлагат в хотелите?

Проверки откриха 700 кг храни с изтекъл срок на годност в хотелите и лоша хигиена.

Сервират ли ни стара и негодна храна в ресторантите по родните курорти?

През последния месец контролните органи се натъкнаха на множество нарушения в зимните ни курорти – неправилно съхранение, неизяснен произход на продуктите и лоша хигиена.

При зимна почивка в хотел на ол инклузив в планината, почиващата Невена Павлова забелязва, че в платата има остатъчна храна от предишните дни. Затова вече избягва шведските маси, когато резервира места в курортите ни.

„Избираме само закуска. Обядваме и вечеряме на други места. Много рядко ползваме услугата ол инклузив у нас”, разказа Невена.

Според туристите, при пълните пакети на обслужване, цената не отговаря на качеството, което се предлага.

„В ресторантите постоянно се блъскаш, няма достатъчно храна, а менюто е еднообразно. Няма нищо общо например с Турция”, каза друг турист.

Потвърждава го и шеф Жоро Иванов, готвил за почти всичките ни президенти. В практиката си е виждал всякакви кулинарни интерпретации.

„При всички случаи олинклузивът трябва да се базира на европейския опит. Не трябва да се появяват нещата от закуска във вечерята или от вечерята в другия обяд и т.н.”, поясни Иванов.

Ден хранене на пълен пакет за хотелиерите струва между 3 и 5 лв. за турист, пресмята шеф Жоро Иванов. Затова и често готвачите в този тип ресторанти са принудени да експериментират в кухнята. А зад пищните трапези се крият нискокачествени продукти, договаряни на изключително ниски цени още преди сезона да е започнал.

„Като се получи такова задание, че трябва да получиш колбас за 1-1.20 лв. за кг и сирене, което да не е повече от 3-3.5 лв. за кг, вие сами може да си направите извода какъв продукт е това. Нискобюджетните продукти, които са направени с транс мазнини и какви ли не неща вътре, трябва да се забранят напълно”, каза Иванов.

 Подобни експерименти в кухнята могат да се окажат и опасни за здравето, категорични са експертите.

„Мисля, че дори и най-дребната сметка ще покаже, че с 5 лв. на ден не могат да се храним с качествени храни. Този сектор винаги е бил рисков и вие знаете, че почти няма месец, в който няма случай на натравяне на турист”, каза д-р Сергей Иванов от Центъра по биология на храните.

 Ресторантьорите твърдят, че отдавна тези практики са в миналото. Те не могат да си позволят да сервират вече предлагана храна, защото са конкуренти.