Откъде идва изразът „Това е друга бира“?

Всеки е чувал изразът „Това е друга бира“. Той се употребява в смисъл на „нещо различно, по-добро“.

[ad id=“225664″]

Запитвали ли сте се откъде идва изразът? Защо казваме точно бира, а не например вино или ракия?

Бирата е от първите специално приготвяни напитки в историята на човечеството.По всяка вероятност се е появила в средата на 10 хилядолетие пр. н.е., когато започва отглеждането на зърнени култури. Първите писмени свидетелства са от следващото хилядолетие в Древен Египет и Месопотамия.

Ранните видове бира, макар и да се произвеждат по сходен начин, силно се различават по своите качества от масовите съвременни бири.

[ad id=“263680″]

В зората на своето появяване бирата се е произвеждала главно в домашни условия. През VII век в Европа някои манастири започват да произвеждат бира с цел продажба, а по-късно и в градовете се появяват специализирани занаятчии-пивовари. През XIX век Индустриалната революция променя изцяло производството на бира, като занаятчийските методи са изоставени, а домашното производство почти изчезва до края на столетието.

В България бирата се налага като алкохолна напитка през втората половина на ХІХ век, когато започва производството и от чужденци-пивовари от Австро-Унгария, Франция и Швейцария.До тогава бирата е практически непозната в страната, като се пие предимно ракия и вино.

[ad id=“237001″]

В края на XIX и началото на XX-ти век бирата бързо набира популярност сред българската средна класа и голям брой бирарии са създадени в най-големите градове.

След Втората световна война, тъй като България става част от Източния блок, всички пивоварни са национализирани.

По време на социaлизма в България в магазинната мрежа се предлага само „Светло пиво“.

Няма значение от коя фабрика е произведено. Бутилките обаче са зелени и кафяви, като зелените се възприемат за „модни“.

[ad id=“238430″]

След демократичните промени през 1989 на българския бирен пазар стъпват големи мултинационални компании произвеждат както местни, така и чуждестранни марки от напитката. Тогава у нас се появява и т.нар. „Тъмно пиво“, т.е. това е „друга бира“.

Според повечето източници оттук е дошъл и въпросният израз.

Предполага се, че авторът му е „човек от народа“ както на повечето популярни сентенции.