Откриха култово тракийско съоръжение под Куршум джамия

Само преди дни сградата на Куршум джамия в Карлово предизвика много емоции сред различните етноси. Причината за протеста и контрапротеста е, че Националният археологически институт е разрешил на екип археолози под ръководството на проф. Маргарита Ваклинова да започне разкопки около историческата сграда. От една страна кметът на Карлово Емил Кабаиванов твърди, че джамията отдавна е изгубила „култовото си предназначение“ и е част от архитектурното минало на града. От другата страна стои Главното мюфтийство, според което проучването на джамията е провокация, нарушаваща правото на вероизповедание.

В крайна сметка екипът от специалисти откри голямо тракийско култово съоръжение по време на археологическото проучване на Куршум джамия в Карлово. Новината съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов, който участва като експерт в Комисията по приемане на проучванията на обекта.
По думите му, става въпрос или за тракийско оброчище, или за некропол, намиращ се на дълбочина 1.70 м под основите на сградата.
„Това е изключително рядка и интересна находка. Датировката се прави на база открита керамика и сребърна драхма от съществувалата на територията на днешния Созопол гръцка колония Аполония Понтика. Монетата е много добре запазена – от едната страна с изображение на котва, а от другата на митичното създание горгона Медуза“, поясни той.
Ръководител на разкопките на Куршум Джамия е проф. Маргарита Ваклинова. Целта е да се направи проучване на културните пластове, върху които е построен храмът, както и да се обследва състоянието на сградата и основите ѝ. След приключване на проучванията, сградата, построена през 15 век, ще бъде подготвена за реставрация, а на  по-късен етап в нея ще бъде показана археологическа експозиция.
Според директора на Археологическия музей в Пловдив превръщането на сградата в храм на религиите е напълно възможно.
От разговора с него стана ясно още, че геодезическите изследвания на специалистите на Небет тепе в търсене на неразкрити археологически пластове също са започнали. Реалните археологически разкопки на обекта ще започнат най-вероятно през късната есен на тази година.